App Store'daki paralı uygulamaların hepsini satın almak isterseniz bunun size ne kadara mal olacağını hiç düşünmüş müydünüz?

Apple'ın mobil işletim sistemi iOS'un uygulama mağazası olan App Store, şu an Google Play ile birlikte en popüler uygulama mağazası. 10 Temmuz 2013 tarihi itibariyle 5. yılını kutlayan App Store'da 1 milyona yakın uygulama yer alıyor. Bu uygulamaların bir kısmı ücretliyken bir kısmı da ücretsiz olarak indirilebiliyor. Peki bu ücretli uygulamaların hepsini satın almak istesek ne kadar para öderiz?

Geçtiğimiz gün açıklanan App Store'a dair yeni bilgilerde bu sorunun cevabı da bulunuyor. Belirtilene göre, şu an App Store'daki ücretli uygulamaların hepsini 1.13 milyon dolar ödeyerek satın alabiliyoruz. İş ve sağlık kategorisindeki uygulamaların App Store'daki ortalama olarak en pahalı uygulamalar olduğu belirtilirken sırasıyla 11.28 $ ve 11.39 $ ortalama fiyata sahipler. En ucuz uygulamalar ise 1.69 $ ortalamayla oyun kategorisinde.

Öte yandan oyun kategorisindeki uygulamaların yüzde 50'sinin ücretli yüzde 50'sinin de ücretsiz olduğunun belirtildiği grafikte, 2008 yılında her kullanıcının ortalama 10 uygulama indirirken, şimdi ise 80 uygulama indirdiği gösteriliyor.