İsim:  apple-ipad-air1382562474.jpg
Görüntüleme: 29
Büyüklük:  84.0 KB (Kilobyte)
Apple’ın önceki gün gerçekleşen etkinliğinde tanıtılan iPad Air hem özellikleriyle hem de adıyla kendinden söz ettirmeyi başardı. Cihazın tasarımı ve özellikleri sızıntılarla paralellik gösterse de, adı çoğu kişi için sürpriz oldu. Sadece ikinci nesil iPad’de ürün jenerasyonunu belirterek cihazı iPad 2 olarak lanse eden Apple’ın, yeni ürünü iPad 5 olarak duyurması bekleniyordu. Buna rağmen şirket 5. Nesil iPad’i iPad Air olarak takdim etti.

Yenilenen tasarımla incelen ve hafifleyen cihazın, Macbook serisinin en ince ve hafif modeli Macbook Air’a gönderme yapan adı, oldukça mantıklı duruyor. Ancak bu isim tercihinin inceliğe ve hafifliğe yapılan vurgudan öte anlamlar içerdiğini düşünenler de var.
Cnet yazarı Josh Lowensohn, Apple’ın “air” isimlendirmesi ile daha önce iddialara konu olan iPad Pro’ya bir ön hazırlık yapmış olabileceğini düşünüyor. iPad Air’de tasarıma odaklanan Apple, iPhone 5S ile kullanıma sunduğu Touch ID, geliştirilmiş üst sınıf kamera, slow motion çekim gibi yenilikleri ve klavyeli Smart Cover gibi bazı beklentileri hayata geçirmedi.

Yazar Lowensohn’a göre Apple bu gibi özellikleri iPad Pro olarak adlandırılacak ve gelecekte piyasaya sunulacak model için saklıyor olabilir. Böyle bir hamle ile dizüstü bilgisayar serisindeki Macbook Air ve Macbook Pro benzeri bir ikili, iPad Air ve iPad Pro olarak Apple’ın tablet serisine yer alabilir.