Analistler, Apple'ın yeni satışa sunduğu tableti iPad Air'in satış rakamlarıyla alakalı tahminlerini yayınlamaya başladılar.

Apple, beşinci nesil iPad'i ya da başka bir deyişle iPad Air'i geçtiğimiz gün birçok ülkede satışa sundu. Oldukça ince ve hafif olan ve tasarımıyla dikkat çeken iPad Air'in başarılı olup olamayacağı şimdiden merak ediliyor. Bu konuda çalışmalar yapan analistlere göre iPad Air, çok başarılı bir açılış haftası geçirecek.

En bilindik Apple analistlerinden birisi olan Gene Munster, Apple iPad Air'in açılış haftasında yani önümüzdeki Cuma gününe kadar 2.5 ile 3.5 milyon arasında iPad Air satışı gerçekleştireceğini söyledi. Eğer bu tahmin tutarsa Apple'ın Retina ekranlı iPad mini satışları da hesaba katılırsa ilk haftasında 3 milyonu aşkın iPad satışı gerçekleşecek.
Öte yandan Apple, geçen ay satışa sunulan iPhone'ların ilk haftasında ise 9 milyon iPhone satışı gerçekleştirmişti.

iPad Air'in satışa sunulduğu ülkeler; ABD, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Çin (sadece Wi-Fi'lı model), Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hong Kong, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Lüksemburg, Macao (sadece Wi-Fi'lı model), Makedonya, Karadağ, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Porto Riko, Romanya, Simgapur, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere.