Cupertino'nun Kinect ile tanınmış olan PrimeSense adlı şirketi satın aldığı dedikoduları son buldu ve şirketten doğrulama geldi. Peki ama ödenen miktar ne kadar ve Apple'ın gerçek amacı ne?

Kısa bir süre önce Cupertino'lu Apple'ın, PrimeSense adlı önemli bir markaya talip olduğu, yaz mevsimi bitmeden kendi bünyesine geçireceği konuşuluyordu. Daha sonra dedikodu kulisleri sessizleşmiş ancak geçtiğimiz haftalarda İsralli bir kaynak olan Calcalist'in haberi, Apple'ın çoktan PrimeSense'i satın aldığını, hatta bunun için toplamda 345 milyon dolar gibi bir bedel ödediğini söylemişti. Akıllara gelen ilk soru işareti ise şirketin, Kinect hareket algılayıcısının yapımında büyük önemi bulunan bu firmayı neden aldığı idi.

Bu süreçte Apple'dan herhangi bir doğrulama ya da yalanlama gelmedi ve hareket yakalama teknolojilerinin iPhone'lara gelip, gelmeyeceği tartışıldı. Bugün ise ünlü markadan gelen haberler satın alma işinin tamamlandığını ancak ne kadarlık bir ödeme yapıldığının açıklanmayacağını belirtti. Calcalist'in 345 milyon dolar iddiasına karşın, AllThingsD'den gelen haber, bedelin 360 milyon doların üzerinde olduğunu dile getirdi.

Bakalım Apple hareket yakalama teknolojisi sayesinde yeni nesil iPhone ve iPad'ler ile "hiç beklenmedik" sürprizler mi yapacak, yoksa Kinect gibi oturma odamıza konuk mu olacak.