Apple, 2013'ün son virajına girilirken oldukça fütüristik bir "alışveriş" teknolojisini hayata geçirmeye hazırlanıyor. PayPal'in Beacon uygulamasından da ilham alınarak geliştirdiği "iBeacon" adlı teknoloji ile Apple, vericilerle donatılan mağazalarda iPhone'lar ve raftaki ürünler arasında Bluetooth 4.0 ya da akıllı Bluetooth teknolojisi ile kablosuz bağlantı kurulmasına olanak tanıyacak.
Sağlanacak bağlantı ile birlikte ürün bilgileri, çok yönlü bir şekilde, daha yakınına bile ulaşmadan iPhone sahibinin ellerinin arasında olacak. Peki ama alışveriş yapan kişiler bu teknolojiye neden ihtiyaç duyacak?Mağazalar için GPS
iBeacon, mağazalar için bir tür GPS olarak düşünülebilir. Bu teknoloji geliştikçe kullanıcılarına sunabileceği kişiselleştirilmiş teklifler de çeşitlenecek. Bir mağazada gezerken yalnızca o gün için geçerli olan bir indirim kuponu ekranınızda belirebilir.
Örneğin bir mağazanın kendi kartına sahip yani sadakat programına üyeyseniz sizin önceki alışverişlerinizden çıkarım yaparak kişisel zevklerinize hitap eden ürünlerde indirim imkanı tanıyacaklar.

Kişiye entegre teknoloji
Teknoloji, adeta kişiye entegre hal alacak; doğrudan ilginizi çekeceği öngörülen ürünlerin standına yönlendirecek ve vardığınızda da anında ürünün nasıl çalıştığına dair video oynatacak. Hatta bir mağazada bir ürünün önünde 2-3 dakika durduğunuzda o ürünü deneseniz üzerinizde nasıl duracağının görüntüsü iPhone'unuza gelecek.
Oldukça ilgi çekici bir teknoloji olduğu aşikar, bakalım Apple'ın iBeacon'ı ne ölçüde yaygınlaşıp, alışverişlerin geleceğini belirleme misyonunu üstlenecek?