Apple, iPhone satışlarından memnun olsa da satışları epey artıracak olan ve uzun süredir kovaladığı bir anlaşmayı sonunda tamamladı. 700 milyon abonesiyle ünyanın en çok kullanıcıya sahip olan operatörlerinden biri olan China Mobile, bu ay içerisinde iPhone satmaya başlayacak.
Apple, daha önce yaptığı anlaşmalarla China Telecom ve China Unicom operatörleri üzerinden Çin'de iPhone satışına başlamıştı. Her ne kadar genel satışların artmasını sağlasa da bu iki operatörün Chine Mobile'a göre küçük olmaları, Apple'ın bu ülkeden tam verim alamamasını sağlıyordu. Uzun süren görüşmeler, hatta Tim Cook'un bizzat China Mobile'ın başkanı Xi Guohoa'ya Temmuz ayında yaptığı ziyaret sonucunda anlaşma sağlandı. Apple'ın beklediği TD-LTE lisansının da Çin'de çıkmasıyla birlikte tüm engeller kalkmış oldu.

iPhone 5S ve 5C, China Mobile'ın yeni 4G sistemini destekliyor. Bu sayede China Mobile'dan iPhone alacak olan kullanıcılar, operatörün yüksek hızlı 4G hizmetinden de yararlanabilecek.
700 milyon abonenin ne kadarı iPhone'a geçmeye karar verir bilemiyoruz ancak analistlerin tahminleri bu çeyrekte iPhone satışlarının inanılmaz ölçüde artacağı yönünde. Bu da iPhone'un tek başına satış rakamlarında rakipleriyle arasındaki farkı açması anlamına geliyor.
China Mobile, 4G destekli 5C ve 5S modellerini Aralık ayı içerisinde satışa çıkaracağını belirten reklamlarını da ülke içerisinde yayımlamaya başladı.