Geçtiğimiz yıl ekim ayında kaybettiğimiz dünya devi Apple'ın kurucusu ve eski CEO'su Steve Jobs, Türkiye'de tekstil sektöründe marka oldu.

Dünyaca ünlü isimleri kullanarak markalaşma furyasının Türkiye'de devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ölen dahi isim Steve Jobs adına Adres Patent aracılığıyla marka başvurusu yapan Cannur Tekstil Nakış Ayakkabı Sanayi ve Ticaret Şirketi'nin markası TPE tarafından yayına çıkarıldı.

Teknoloji devi Apple'ın kurucusu Steve Jobs'a hayran olduğunu söyleyen Cannur Tekstil'in sahibi Kamil Kürekçi; "Steve Jobs'un ölümünden sonra başvurduğum marka tekstil sektöründe spor giyim olarak piyasaya sürülecek ürünlerden oluşuyor. Özelikle ihracat yapacağımız için bu isimle yurtdışına açılmamız bizim için avantajlı bir durum olacak. Çünkü Steve Jobs dünyaca ünlü ve akıldan asla silinmeyecek bir marka olduğunu düşünüyoruz. Ürünlerimizin yurtdışındaki reklamı açısından, işlerimizi daha kolay hale getireceği ortada." şeklinde konuştu.

MARKAYA BAŞVURMADAN ÖNCE ARAŞTIRILMALI

Özgün markaya vurgu yapan Adres Patent Marka ve Patent Danışmanı Derya Acar; "Ünlü isimlerde marka tescili almak Türkiye'de son 4 -5 yıldır önüne geçilemez biz moda haline geldi. Öncelikli olarak bizim müvekkillerimize önerimiz özgün markalar oluşturması yönünde olsa da markasını ünlü bir isimle tescillendirmek isteyen firmalarımıza da öncelikli olarak sınıf ve isim araştırması yaptıktan sonra başvurmalarını öneriyoruz. Kamil Bey'in Steve Jobs markası TPE tarafından yayına çıkarılmıştır. Ancak bunun öncesinde başvuru sürecine baktığımızda herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmaması için derinlemesine bir araştırma yapıldığını söyleyebiliriz." dedi.
Not: Alıntıdır.