Apple'ın Hollanda'nın kıyı kasabalarından Eemshaven'a bir veri merkezi kuracağı yönünde bir bilgi basına yansıdı. İddiaya göre yapımına başlanacak tesis 2 milyar Euro'ya mal olacak.

Apple'ın Hollanda'da bir veri/data merkezi inşaa etmeyi planladığı yönünde bir haber, Apple eksenindeki en etkin haber portalları arasında yer alan 9to5Mac alan adına sahip teknoloji sitesinde yer aldı.
Ülkenin Eemshaven kasabasında yer alacağı yönüne spekülasyonların teknoloji basınına yansıdığı veri merkezinin 10 bin metrekare alan üzerine kurulacağı belirtildi.
Yüksek hızlı translatlantik fiber optik kablo bağlantısına olanak tanıması açısından ideal bir yer konumundaki Eemshaven'da yapımına başlanacağı iddia edilen veri merkezinin Apple'a maliyetinin de 2 milyar Euro olabileceği, 150 ile 200 kişi arasında istihdam sağlayacağı ve taslağın yüksek olasılıkla gerçekleşeceği basına yansıdı."Yeşil Elma"
Tesisin ihtiyaç duyacağı enerjinin tamamına yakınının rüzgar enerjisi yoluyla karşılanacağı, rivayet edilen projenin gerçekleşme olanağının oldukça yüksek olduğu belirtildi.