Global Web Index yapmış olduğu araştırmalar sonucunda, Mac'in hangi ülkede daha çok kullanıldığını açıkladı. Bakalım Mac'i en çok hangi ülke kullanıyor?

Geçtiğimiz gün ilk Mac'in 30 yıl önce satılmasının yıl dönümü olması sebebi ile Global Web Index, Apple ile ilgili bir araştırma yaptı. İlk Mac'in satılmasından 30 yıl sonrasına yani bugüne bakacak olursak karşımıza oldukça farklı sonuçlar çıkıyor.
Küresel seviyede internet kullanıcılarının yalnızca %4'ü sahip oldukları yada kullandıkları bilgisayarların Mac olduğunu söyledi. Windows 7 kullanıcıları ise %49'luk bir oranla bu alanda tahtı elden bırakmıyor.
En çok Avustralya Mac kullanıyor
Daha yerel bir seviyede incelendiğinde ise Mac'ler %12'lik bir oranla en çok Avustralya'da kullanılıyor. Hemen akabinde ise Amerika %11'lik oranı ile en çok Mac kullanan ülkeler arasında bulunuyor. Kanada, Singapur ve İsveç ise %10'luk Mac kullanma oranı ile listeyi dolduruyor.Türkiye'de Mac kullanıcısı çok az
Ülkemizde ise Mac kullanım oranı sadece %3'te kalıyor. Ancak bu oranın Apple Store'un açılmasından sonra artacağını tahmin ediyoruz. Listenin sonlarına baktığımızda ise Mac kullanma oranları ortaya çıkan diğer internet piyasası sebebi ile gittikçe azalıyor.
Mac kullanıcısının bu kadar az olmasının sebebi, bu cihazların günlük kullanımdan çok endüstriyel alanda kullanılması olarak gösterilebilir. Tabii Mac fiyatlarının kullanım oranın az olmasında en büyük etken olduğunu söylemeye gerek yok.