Apple TV 4K desteğine sahip mi yoksa değil mi? İşte bu sorunun cevabı.

-appletv-remotejpg

eni Apple TV'de resmi olarak 4K desteği yok gözüküyor. Bu durum Apple'ın TV servisi konusundaki stratejisiyle alakalı olabilir. Hatırlarsanız şirketin kendi TV servisi üstünde çalıştığı, buna karşın çeşitli sebeplerden dolayı 2016'ya ertelemek zorunda kaldığı söylenmişti.

En başta Apple TV'nin olup da, olmayan 4K desteğinden sizlere bahsedeyim. Apple TV'de HDMI 1.4 çıkışı var. HDMI 1.4, 3D ve 24 Hz'de 4K (4096x2160) veya 30 Hz'de Ultra HD (3840x2160) desteğine sahip. Belki Apple, bu çıkışla Ultra HD TV veya 4K ekran kullanan kişilerde arabirimin keskin görünmesini sağlamak istiyor olabilir.

Apple TV'deki A8 sistem çipinin (iPhone 6 ve 6 Plus'ın çipi) 4K video için yetersiz kaldığı söylense de, WALTR uygulamasında A8'in 4K video konusunda yetenekli olduğu ortaya çıkmıştı. Sonuçta teknik olarak Apple TV'nin donanımı 4K'yı işleyebiliyor.

Yeni spekülasyonlarda Apple TV'de 4K'nın yazılımsal olarak engellendiği ve yeni TV servisi devreye girdiği zaman güncellemeyle birlikte aktif hale getireleceği iddia ediliyor. Bakalım bu iddia ne oranda gerçek olacak.

Alıntıdır