Windows 7'de Sanal Bellek (Virtual Memory PageFile) Yönetimi ; Eğer sistem belleği (RAM) miktarı az, gücü sınırlı bir bilgisayar kullanıyorsanız sanal bellek üzerinde yapacağınız optimizasyonlar genel sistem performansınızı arttıracaktır.

Diğer yandan sistem belleği (RAM) miktarı görece fazla olan (Min. 4 G bir bilgisayar kullanıyorsanız sanal belleği tamamen iptal etmek ve RAM kullanımını arttırmak akılcı bir tercih olabilir.


Sanal bellek nedir?

Bilgisayarınızda bir programı çalıştırmak veya işlemi gerçekleştirmek için yeterli RAM yoksa, Windows onun yerine sanal belleği kullanır.

Sanal bellek, bilgisayarınızın RAM'ini sabit diskinizdeki geçici alanla birleştirir. RAM azaldığında, sanal bellek, RAM'deki verileri disk belleği dosyası adı verilen bir alana taşır. Verilerin disk belleği dosyasına taşınması ve gerektiğinde buradan alınması, bilgisayarınıza ilgili işi tamamlamak için gereken miktarda RAM sağlar.

Bilgisayarınızdaki RAM ne kadar fazla olursa, programlarınız da genellikle o kadar hızlı çalışır. RAM azlığından dolayı bilgisayarınız yavaşlıyorsa, oluşan açığı karşılamak için sanal belleği arttırmanız gerekebilir. Ancak bilgisayarınız RAM'deki verileri, sabit diskteki verileri okuduğundan çok çok daha hızlı okur, bu nedenle RAM eklemek en iyi çözümdür.

Ancak buna imkanınız yoksa ve bilgisayarınızda 2 tane fiziksel sabit disk varsa (Bölüntü değil!) sanal belleği 2. diskte oluşturmak iyi bir taktiktir. Çünkü genelde sistem diski birşeyler ile meşgulken 2. disk yani Data diski boşta yatar. Sanal belleği 2. diskte oluşturduğunuzda bu diskin hızını da kullanmış olursunuz. Bunun sağlayacağı yarar örneğin sistem diski herhangi bir işlem ile meşgulken, sistemin RAM'den sanal belleğe yada sanal bellekten RAM'e veri aktarması gerektiğinde bir yavaşlama olacaktır. Oysa diğer disk hep boşta olduğundan bu sıkışma yaşanmaz. Tabii eğer sabit disk belli bir süre kullanılmadığında kendini kapatmaya ayarlandıysa bunu iptal etmeyi unutmayın.


1- Bilgisayar'a sağ tıklayıp Özellikler deyin. Ardından açılan sayfada sol üstteki Gelişmiş sistem ayarları bağlantısına tıklayın.

Veya,

Başlat Menüsü arama satırına sysdm.cpl yazın ve Enter'a basın ardından Gelişmiş sekmesini seçin.2- Açılan pencerede Performans sekmesindeki Ayarlar butonuna tıklayın.

İsim: s6bsr.jpg
Görüntüleme: 300
Büyüklük: 60.9 KB (Kilobyte)

3- Performans Seçenekleri penceresi açılacak.Tekrar Gelişmiş sekmesini seçip Sanal bellek bölümündeki Değiştir... butonuna tıklayın.

İsim: s6bu3.jpg
Görüntüleme: 228
Büyüklük: 52.1 KB (Kilobyte)

4- Karşınıza altaki ekran çıkacak;

İsim: s6buy.jpg
Görüntüleme: 267
Büyüklük: 55.4 KB (Kilobyte)

5- Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet seçeneğinin işaretini kaldırın.

İsim: s6bvj.jpg
Görüntüleme: 271
Büyüklük: 60.3 KB (Kilobyte)

5.1- Özel boyut'u seçin ve dilediğiniz boyutu girin. (MB olarak) Ardından Ayarla butonuna basın.

Burada dikkat etmeniz gereken Başlangıç boyutu'nu 1 GB (1024 M ve En büyük boyut'u Ram miktarınızın max. 3 katı kadar yazmanızdır. Ancak sanal belleğin azaldığını belirten hata iletileri almanız durumu hariç bu seçeneği kullanmayın. Genelde Windows bu alanı sizden daha iyi kullanır.

İsim: s6byt.jpg
Görüntüleme: 270
Büyüklük: 58.8 KB (Kilobyte)

3 GB Ram im var ; 3x1024= 3072 MB ben 2.6 kat arttırmak istedim ; 3072x2,6= 7987,2 MB

------------------------4 GB Ram ve Üzeri İçin--------------------------

Eğer ki Ram boyutunuz 4GB(min.) ve üzeri iste sanal belleği devre dışı bırakın.

5.2- Disk belleği dosyası yok seçeneğini seçin ve Ayarla butonuna tıklayın,çıkan uyarıya evet cevabını verin.

İsim: s6c7c.jpg
Görüntüleme: 234
Büyüklük: 58.1 KB (Kilobyte)

Eğer memnun kalmazsanız ;Tüm sürücülerdeki disk belleği dosyasını otomatik yönet seçeneğini işaretleyip, Tamam butonuna tıklamanız ve ardından bilgisayarı yeniden başlatmanız yeterli.
Umarım yardımcı olmuşumdur.Biraz yorucu oldu ama,çok işinize yarıcağını düşünüyorum.