Akıllı telefon üreticisi ve işletim sistemi sahibi BlackBerry, Çinli Lenovo tarafından mı satın alınacak? Kaynaklar, anlaşmanın çok yakın olduğunu söylüyor.

Ağustos ayında şirketin satışı için diğer firmalarla görüşmeye başladıklarını belirten BlackBerry'nin yeni sahibinin kim olacağı, bugüne kadar netlik kazanmamıştı.

Ajanslara bugün düşen haber, ortamı bir anda hareketlendirdi. Kanadalı akıllı telefon üreticisinin ısrarlı taliplisi, Çinli Lenovo şirketi oldu. İsim vermeyen kaynaklar, görüşmelerin bir adım öteye giderek iki firmanın bu operasyon için bazı gizli anlaşmalar yaptığını da belirtiyor.

Önemli bilgiler Çin'e gider mi?

Bireysel ürünlerde olmasa da kurumsal alanda başarılı sonuçlar ortaya koyan Lenovo, BlackBerry'nin sahip olduğu patentlerin yanı sıra kurumsal alanda sahip olduğu beceriyi de sahiplenmek ve çözümlerine dahil etmek istiyor.

ABD hükümeti de dahil olmak üzere iletişimini BlackBerry üzerinden yürüten binlerce kurumun mobil güvenliğini Çinli şirkete devretmesi, ulusal güvenlik stratejileri açısından da büyük önem taşıyor.