Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türkiye’nin 5G teknolojisine geçeceğine dair merak edilen tarihi açıkladı.

https://img.paratic.com/dosya/2018/1...si-687x400.jpg

Dünya genelinde teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber internet altyapısında da hızlı bir değişim yaşanıyor. Bilindiği üzere son olarak 4.5G altyapısı hizmete girmiş ve mobil telefonlarda oldukça yüksek bir internet hızına ulaşılmıştı. Hatta pek çok teknoloji devi bu yönde yatırımlarına başladı bile.Dünya şimdiden 5G teknolojisinin ne zaman kullanıma sunulacağını tartışmaya başladı bile.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 5G teknolojisine ilgi büyük. Geçtiğimiz aylarda Turkcell ve Samsung 5G teknolojisi için el sıkışmıştı. Konuyla ilgili somut bir gelişme bugün yaşandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, beklenen 5G teknolojisinin ne zaman ülkemizde kullanılır durumda olacağına dair açıklamalarda bulundu.

2020’de 5G Teknolojisi Geliyor

https://img.paratic.com/dosya/2018/1...si-geliyor.jpg

Bakan Turhan, heyecanla beklenen 5G teknolojisine dair önemli açıklamalarda bulundu. Turhan, 17 firmanın yabancı ürünlere kalmayacak şekilde güçlerini birleştirerek TUBİTAK’ın desteği ile imzaların atıldığını açıkladı.

Turhan açıklamasında “Sistem Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell tarafından da desteklenmekte. Bunlarla ilgili 5G Vadimiz’de yeni nesil haberleşme teknolojileriyle birlikte ODTÜ, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun beraber yürüttüğü birtakım işletim firmalarınca desteklenen bir ortamda çalışmalar sürdürülüyor.” ifadelerine yer verdi.

‘5G’yi Dünyada Kullanan ilk Ülke Olacağız’

https://img.paratic.com/dosya/2018/1...e-olacagiz.jpg

Bakan Turhan açıklamasının devamında 5G teknolojisine dünyada geçen ilk ülke olmak için planlamalar yaptıklarına yer verdi. Turhan: “Dünyadaki ülkeler 5G’ye 2022’de geçmeyi planlıyor. Bizimle birlikte Güney Kore de bu konuda çalışmaları hızlı yürütüyor. Biz 2020’de 5G hizmetini topluma sunmayı planlıyoruz. 5G dediğimiz zaman, daha hızlı, yüksek kapasiteli hızda internet ve iletişim hizmeti ve daha çok sektöre hizmet verme imkanını gündeme getiriyor. Bunları yaptığımızda bu teknolojiyi ilk defa kullanan ülke konumuna gelmiş olacağız.” sözleri ile gelinen son nokta hakkında bilgiler verdi.

Yeni altyapıya geçiş için yaklaşık olarak 253 milyon TL yatırım yapılacağı belirtildi. Ayrıca yapılacak olan tüm yatırımların tamamen yerli ürünlerden oluşması planlanıyor. Yapılan bu yatırımlarda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Haberleşme Teknolojileri çatısı altında çalışmalar yapılacak.


Haber Kaynak: https://paratic.com/bakan-turhan-turkiye-5g-aciklamasi/