İsim:  ios8-klavye-yukleme-apy.jpg
Görüntüleme: 429
Büyüklük:  54.7 KB (Kilobyte)

Bildiğiniz gibi iOS8 ile artık üçüncü parti uygulamalara izin veriliyor. Bunlardan biri de klavyeler. Geliştiriciler iOS8 ile hemen klavye uygulamaları kodladılar ve AppStore'de bu uygulamalar yerlerini aldı.

Klavye Uygulamasını Yükleme
ilk olarak bir klavye uygulaması yükleyerek başlayalım. İsterseniz SwiftKey adlı klavye uygulamasını deneme amaçlı yükleyebilir ya da kendi istediğiniz bir klavye uygulamasını yükleyebilirsiniz.

Şimdi gelelim bu uygulamaları nasıl aktive edeceğimize...
Üçüncü parti klavye uygulamasını yükledikten sonra, o uygulamayı etkinleştirebilmek için Ayarlar -> Genel - >Klavye -> Klavyeler -> Yeni Klavye Ekle yolunu izleyin.
İsim:  ios-8-klavye-yukleme-1-appleyardim.jpg
Görüntüleme: 456
Büyüklük:  49.6 KB (Kilobyte)
Daha sonra "Üçüncü Parti Uygulamalar" bölümünde yer alan, yüklediğiniz klavye uygulamasını seçerek uygulamayı etkinleştirin.

Uygulamayı etkinleştirdikten sonra, "Klavyeler" sayfasında yüklediğiniz uygulamayı göreceksiniz. Uygulamanın dil önerileri ve diler arasında geçiş gibi özelliklerini kullanabilmek için uygulamaya tam erişim izni vermeniz gerekecek.
İsim:  ios-8-klavye-yukleme-2-appleyardim.jpg
Görüntüleme: 445
Büyüklük:  76.9 KB (Kilobyte)
Bunu yapabilmek için "Klavyeler" sayfasında yüklediğiniz uygulamanın üzerine tıklayın. Açılan sayfada "Tam Erişime İzin Ver" seçeneğini etkileştirin ve gelen uyarıyı onaylayın.

ÖNEMLİ UYARI : Burada unutmamanız gereken bir detay bulunuyor. Yüklediğiniz klavye uygulamaları asla tam olarak güvenilir değillerdir. Çünkü uygulama ile yazdığınız tüm şeyler geliştiricilere gidebilmektedir.

Klavye Uygulamasını Silmek
Yüklediğiniz uygulamadan memnun kalmayıp silmek isteyebilirsiniz. Uygulamayı silmek için tekrar Ayarlar>Genel>Klavye>Klavyeler yolunu izleyerek "Klavyeler" sayfasını açın.
İsim:  ios-8-klavye-silme-1-appleyardim.jpg
Görüntüleme: 440
Büyüklük:  59.3 KB (Kilobyte)
Açılan sayfanın sağ üst bölümündeki "Düzenle" tıklayın ve silmek istediğiniz uygulamanın solunda yer alan kırmızı simgeye dokunun.

Daha sonra uygulama, tekrar "Yeni Klavye Ekle" sayfasına gidecektir. Burada uygulamayı istediğiniz gibi silebilir ya da tekrar etkinleştirebilirsiniz.