Air Contacts: https://itunes.apple.com/tr/app/air-...304045913?mt=8
Air Contacts Lite: https://itunes.apple.com/tr/app/air-...308475228?mt=8

1) Öncelikle Air Contacts uygulamasını açıyoruz ve uygulamanın ana ekranında, en altta yazan adresi bir kenara not ediyoruz.2) Ardından da uygulamayı kapatmadan bilgisayarımızdaki tarayıcının (Internet Explorer, Firefox, vs.) adres çubuğuna, yukarıda not aldığımız adresi yazıyoruz. Aynı kablosuz ağda isek ve iPhone’umuzdaki uygulama halen açıksa, aşağıdaki gibi tüm rehberimiz bilgisayarımızın tarayıcısında görebiliyoruz.Bu sayede istersek tek tek, istersek de toplu halde rehberi yedekleyebiliyoruz. Air Contacts bize, ister Windows’a, ister Mac’e istersek de direk iPhone’a göre yedek alma imkanı veriyor. Biz de en alttaki iPhone Backup VCF linkine tıklayarak Adres Defteri standardı olan .vcf uzantılı, içinde tüm rehberimizin bulunduğu Contacts.vcf isimli dosyayı bilgisayarımızda herhangi bir yere kaydediyoruz.
Rehber’imizi bilgisayarımıza kaydettikten sonra da iPhone’daki Air Contacts uygulamasını kapatıyoruz. Artık bu uygulamaya ihtiyacımız kalmıyor, taa ki bir daha yedek alıncaya kadar.

3) Contacts.vcf isimli dosyayı bilgisayarımıza kaydettik ama bilgisayarımızın hard-disk’inin bozulması, formatlanması, vs. tehlikesine karşılık bu dosyayı da başka bir yere yedekliyoruz. Bu konuda benim önerim, Contacts.vcf isimli dosyayı, iPhone’da kullandığımız mail adresine ekli (attachment) mesaj olarak yollamak. Eğer rehberimiz bir şekilde silinirse, bu sayede maillerimiz içinden bu dosyayı kolayca bulup aşağıda paylaştığım gibi dönebiliyoruz.

Not: Uygulama içinden rehber kayıtları tek tek gönderilebiliyor, toplu halde rehberi yedeklemek için mutlaka bir bilgisayar kullanmak gerekiyor.

Yedekten (Contacts.vcf) Rehberi Tekrar Oluşturma

1) Diyelim ki rehberimiz bir şekilde uçtu. Fakat yukarıda anlattığımız gibi, elimizde daha evvel yedek aldığımız Contacts.vcf dosyası var ise, rehberimizi kolayca oluşturabiliyoruz. Öncelikle bu dosyayı iPhone’da kullandığımız mail adresine ekli mesaj olarak yolluyoruz.

2) Ardından da yedek rehber dosyasının bulunduğu bu mesajı açıp, Contacts.vcf linki üzerine tıklıyoruz.Ardından açılan ekranın en üstünde de “… Kişinin Tümünü Ekle” şeklinde bir seçenek çıkıyor ve bu seçeneğe de tıklıyoruz.
3) Son olarak da bize aşağıdaki gibi, yedek dosyalarındaki kişileri yeni kayıtlar olarak mı yaratılacağı, yoksa var olanlarla mı birleştirileceği soruluyor. Rehberimiz zaten uçtuğu ve boş olduğu için “Yeni Kişiler Yarat” seçeneğine tıklıyoruz ve rehberimiz tekrar geri gelmiş oluyor.

Alıntıdır!