Arkadaşlar merhaba. Yakın Zaman'da telefonuma kar suyu kaçtı ve kulaklık modunda kaldı. Ardından temizlemek için kulak pamuğu kullandım. Buda kulaklık girişini bozdu. Ve kulaklık çalışmamaya başladı. Ardından cihaz için randevu aldım ve Zorlu Apple Store gittim. Kulaklık girişi bozulmuş değişim yapmamız gerek dediler. Tam cihaz değişimi yapılacakken Genius arkadaş kötü haberi verdi. Cihazınızın garantisi 22 gün önce bitmiş. Ücretli değişim yapabiliriz. Bende tabii ki istemedim. O şokla çıkıp store dan eve geldim.

Ardından bir arkadaşım bana randevuyu kaç günde almıştın diye sordu. Bende 3 hafta uğraştım almak için dedim. Oda bana e o Zaman senin telefonun bozukken garantin varmış randevu sistemi yüzünden mağdur olmuşsun dedi. Bende haklı bularak Apple müşteri hizmetleri ile iletişime geçtim. Kendilerine durumu anlattım. Sağolsunlar beni kıdemli bölüme aktardılar. Oradaki arkadaş normalde apple store üzerinde herhangi bir tasarruflarının olmadığını, ama bana yardımcı olmak için farklı bir yol izleyeceğiz dediler. Bunun üzerine beni Genpa ya yönlendirdiler. Genpaya cihazınızı bırakın biz ilgileniriz dediler. Bende Eti'ler genpaya uğrayıp cihazımı bıraktım. Bir kaç gün sonra Genpa müşteri hizmetleri ile görüşüp cihazımın durumunu sordum ve bana cihazımın garantili işleme alındığını söyledi.

Neyse aradan 3 gün geçti ve ardından kötü haber geldi. Genpa cihazımın kulaklık girişinde baskıdan dolayı fiziksel hasar olduğunu ve ücretli değişim yapılabileceğini söyledi.

Yine Apple müşteri hizmetleri ile iletişime geçtim ve Apple Store un cihazın kulaklık bölümünde problem olduğunu söylediğini, hasar olduğunu söylemediğini, Genpa nın ise hasar var dediğini bildirdim. Genpaya güvenmediğimi ve konuyla ilgilenmelerini istedim.

Ve bu akşam kıdemli departmandan Ezgi hanım beni aradı. Normalde cihazda fiziksel hasar olduğunu fakat müşteri memnuniyeti açısından ve sizin Apple olan güveniniz için cihazınızı değiştirteceğiz dedi.


Evet belki milyarlarca lira veriyoruz bu cihazları alırken. Ama harbiden son kuruşuna kadar hakediyor bu şirket bunu. Müşteri memnuniyeti olsun, yaklaşımları olsun, ilgileri olsun hepsi mükemmel. Durumunuzu dürüstçe ifade ederseniz, herhangi bir bilgi kirliliği olmadan temiz bir şekilde sorununuzu anlatırsanız emin olun yardımcı oluyorlar. Ve size ayrıcalıklı olduğunuzu hissettiriyorlar.

Bir kere daha burada APPLE a teşekkür ediyorum.


Tapatalk Pro kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi