iPhone 6 alayım mı? Yoksa iPhone 7’yi bekleyeyim mi? Yeni nesil iPhone’lar ne sunacak? Farkları ne olacak? gibi soruları sizler için cevaplıyoruz.


İsim:  iphone-6-ve-iphone-6-plus.jpg
Görüntüleme: 288
Büyüklük:  82.6 KB (Kilobyte)

Son günlerde bizlere en çok sorulan soru "iPhone 6 alayım mı? Yoksa iPhone 7’yi mi bekleyeyim?" olduğu için bu konuyla ilgili bir yazı yazmaya karar verdik. Apple’ın akıllı telefonu iPhone her yeni serisi ile rekorları alt-üst etmeye devam ediyor. Apple ürünlerini sever ya da sevmezsiniz bunu bilemeyiz ama firmanın en iyi yaptığı iş optimum donanım ile maksimum verimi kullanıcılarla buluşturmasıdır.

iPhone'un RAM'i Artacak mı?

Günümüzde akıllı telefonlar 4 GB RAM gücüne sahip ve birçok kullanıcının bilgisayarlarında bile görmedikleri DDR4 bellekler kullanıyorlar. Android ekosisteminde 8 çekirdekli telefonların gereksizliği tartışılırken Apple yoluna bildiğiniz gibi halen 1 GB sistem belleği ve çift çekirdekle devam ediyor.

Daha fazla donanımın daha iyi çalıştığı gerçeğini değiştiren Apple, geçtiğimiz yıl Eylül ayında yeni nesil iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ı tanıttı. Tanıtımdan hemen sonra ön siparişe açılan telefonlar kısa süre içindeyse tüm dünyada satışa başladı. Ülkemizde ise iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Amerika’dan sadece 1 hafta sonra 26 Eylül tarihi itibariyle kullanıcılarla buluştu.

İsim:  iphone_6_iphone_6_plus.png
Görüntüleme: 263
Büyüklük:  206.2 KB (Kilobyte)

iPhone 7'yi Beklemeliyim mi?

iPhone 7 (iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'ta olabilir) içinse geri sayım başladı. Bundan 4 ay sonra Apple yeni telefonunu duyuracak ve kısa süre içinde de satışa başlayacak. Bu günlerdeyse birçok kullanıcının “iPhone 6 alayım mı? Yoksa iPhone 7’yi mi bekleyeyim?” sorusunu hem kendine hem de bize sorduğunu üzülerek görmekteyiz.

Akıllı telefonların ömürleri ne yazık ki sadece 1 yıldır. Her yeni modele sahip olmayı seven biriyseniz ve ekonomik gücünüz de yerindeyse tabi ki iPhone 6'yı alıp daha sonra iPhone 7’yi deneyimleyebilirsiniz; ama şu anda paranız iPhone 6 almak için yeterliyse ve bu telefonu almayı düşünüyorsanız neden en az 5 ay daha bekleyesiniz?

Bir başka düşünce de şöyle; “iPhone 7 çıktığında Apple fiyatları daha da şişirmemek adına iPhone 6’da indirime gidebilir”. Bunun olma olasılığının çok düşük olduğuna inanıyoruz; çünkü Apple geçtiğimiz yıl dolar kurunu “bahane” ederek eski telefonlarına 100 TL, yeni telefonlarına ise 150 TL zam yaptı.

Durduğu yerde telefonlarının fiyatı artan iPhone kullanıcıları ise bu durumdan oldukça memnun kalmıştı. Şimdi Apple bu kararından geri adım atıp fiyatlarını geri çeker mi yoksa amiral gemisi telefonların fiyatları artık 3000 TL sınırından mı başlar buna yine Apple karar verecek gibi görünüyor.

Bir akıllı telefon almayı düşünüyorsanız bunu en az 2 yıl süreyle kullanmayı göze almanızı sizlere tavsiye ediyoruz.