4 sonuçtan 1 ile 4 arası
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen Mehmet.Akif

Konu: Görme Engelliler için Jailbreak Kılavuzu

 1. #1
  Mehmet.Akif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 19.01.14

  Cihaz : iPhone 6S Plus

  Beğeni : 4

  Mesajlar : 31

  Post Görme Engelliler için Jailbreak Kılavuzu

  Hayırlı günler.

  Söz verdiğim üzere, itunes Anlatımın JB açısından olan bölümünü anlatıyorum. Ayrıca Tüm JB yapma aşamalarını da anlatıyorum. Bundan sonra uzunca bir süre anlatım yapamayacağım. Hakkınızı helal edin. Bu klavuzu da derledikten sonra bölümler haline ayrılmış metin belgesi halinde sizlere indirmeniz için sunacağım.

  Allah'ın izni ile Jail Break işini size yaydığım için mutluyum. cihazında sorun çıkanlar cydia-tr@googlegroups.com adresine üye olup yazabilir. Üye olmak için. cydia-tr@googlegroups.com tıklayın.

  Jail Break sonrası itunes anlatımına bile gerek kalmayacaktır. Zira, JB sonrası telefona direkt erişilebiliyor ve telefon usb disk gibi oluyor. Nokia telefonumdaki bu güzelliği özlemiştim. Pwntunes ilk yüklenecek tweak'lar arasındadır.

  Jail break sonrası hiç bir repoyu silmeyin. cydia'da ilk önce gelen güncellemeyi yapın. kurulum sonrası cydia ve JB'li telefonda neler yapılması gerektiğini anlatacağım. Siz o güne kadar telefonunuz ile çok fazla oynamayın. Gereken repoları ve mühim tweakları kurun yeterlidir. Kuracağınız her tweak ios 8 tümü yada 8.4 uyumlu uyarısını vermeli. Fiske hareketleri ile gidere uyarıyı okutabilirsiniz.

  Bana "JB yap bana" diyerek gelmeyin. vaktim yok. Başkasına JB yaptırarak yapmaktansa hiç yapmayın. Olası sorunları çözemezsiniz. Acemi Windows kullanıcısı gibi, ilk hatada format attırır, para bayılırsınız.

  İtunes ile jb öncesi yapılması gerekenler.

  Her şeyden önce yapılması gereken.
  JB için, yedekleme, sıfırlama, kurtarma için gerekli olan itunes sürümünü Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı bu verdiğim bağlantıdan indirin.

  İtunes kurulumu ve olası sorunların çözümleri.
  Eğer yeni sürüm itunes varsa kaldırmalısınız. kaldırma işlemini sırayla yapmanız mühim. Önce itunes kaldırılmalı. sonra sırasıyla, Apple software update, Apple mobile device support, bonjur, ve en son Apple aplication support ve varsa 64 bit sürümü kaldırılmalı.

  İtunes kaldırıldıktan sonra.
  Verdiğimiz bağlantıdan indirdiğiniz itunes üzerine tıklayın. kurulum hatasız devam ederse kurulumu tamamlayın.

  Kurulum sonrası ve öncesi hatalar ve çözümleri.
  Kurulum öncesinde indirdiğiniz .exe uzantılı dosyaya tıklayınca hata mesajı alıyorsanız eğer, İtunes kurulum dosyasına sağ tıklayın. Winrar yada 7z ile klasörüne çıkart diyerek açın. Önce üstte verdiğimiz gibi kaldırma sırasına göre uzantısı .msi olan kurulum dosyalarına sağ tıklayın. Kaldır deyin. Bu ürün kurulu olmadığı için kaldırılamaz uyarısını hepsinde alıyorsanız eğer, Verdiğimiz sıra ile kuruluma başlayın. Eğer kaldırma hatası almadığınız bir dosya varsa, onu kaldırın. Kurulumu direkt .exe uzantılı dosyadan yapın. Hata alındıysa, kurulum işlemi Kaldırma işlemindeki sıra ile yapılmalıdır. Sorununuz böylece tamamlanır.

  Yine de sorun yaşanıyorsa.
  Tekrar Revo Uninstaller tarzı bir uygulama ile kaldırma sırasına göre itunes kaldırılır. Kaldırma işlemi bittikten sonra gelen kalıntıların hepsi seçilir ve silinir. Sonra tekrar kurulum denemesi yapılır. Sorun biterse işimiz tamamdır. İtunes kurulmuş demektir.

  Her şeye rağmen sorun devam ediyorsa eğer,
  CCleaner yada Systemcare tarzı bir uygulama ile detaylı temizlik ve regedit temizliği yaparsınız. İşinizi garantiye almanızı öneririm. Bir de Windows disk temizleme aracı ile tüm her şeyi seçip, "C" diskini taramanızı öneririm. Sonrasında kurulumu bir daha deneyin.

  Hala olmuyorsa eğer.
  Libreri hatası gibi veya farklı bir hata alıyorsanız eğer, "C" diskine girin. f3 tuşuna basın. İtunes diye aratın. gelenleri silin. Silinmeyenleri de, bir f5 tuşu yapın. Silinmemiş olarak görünüyorsa eğer, unlocker indirip kurup, sağ tıklayıp silin. Sildiğiniz dosyalar windows dizininde ise, ellememenizi öneririm.

  Sorunlar bitmek bilmiyorsa.
  Yine de sorun varsa gruplara yazarsınız. En güzeli de,, araştırır çözümü bulursunuz.
  İtunes kurulumu sonrası.
  JB amacı ile okuyorsanız bu yazıyı, JB telefonu sıfırlamadan yapılabilir. Ancak, telefonu sıfırlamadan yapılan Jail Break işlemlerinde sıkıntı çıkabilir. Bende yada bir başkasında çıkmamış olması, çıkmayacağı anlamına gelmez. Özellikle cihazını itunes olmadan güncelleyenlerde sıkıntılar çıkabilmektedir. Her ne olursa olsun, cihazınızı fabrika ayarına çekmeden JB yapmayın derim.

  iphone'umu bulu kapatma.
  İlk önce telefonunuzun iphone'umu bul ayarı kapatılmalıdır. Ayarlar, icloud,iphone'umu bul içine girin. Oradaki açık anahtarını kapalı yapın. Tıkladığınızda parola sorar. Voiceover okumamaya başlar. Bu durumda da, voiceover üç ana ekran tuşuna basarak kapatılır ve tekrar açılır. Klavyeyi VO okumaya başlar. Parolayı girin kapatın.

  Telefondan İcloud'a yedekleme.
  Sonra da, telefonun yedeklenmesi gereklidir. İcloud'a yedeklemeyi telefon üzerinden yapabilirsiniz. Ayarlar, icloud, yedekleme açık yada kapalı der, kapalıysa girer açarsınız, sonra iclouda yedekleye tıklarsınız. Yedekleme başlar.. Bittikten sonra da, bir de itunes'a yedeklemenizde fayda vardır.

  İtunes'a yedekleme öncesi.
  Telefonu bilgisayara takın. İtunes'un verdiğim sürümünü kurun. iphone'umu bul kapalı olmalı. iphone'umu bulu kapattıktan sonra. İtunes açılır. Öncelikle alt tuşuna basıp, sağ tuşa basarak "mağaza" menüsüne gelinir. Aşağı tuşa basarak "bu bilgisayarı yetkilendir"e tıklanır. İtunes kullanıcı adını ve şifreyi girer. İlk aşamayı tamamlar. bilgisayarı yetkilendirirsiniz. İki defa hatalı girme hakkınız vardır.

  İtunes'a yedekleme.
  Yetkilendirme sonrası tablar ile ilerlenir. Fazlası denen düğmeden sonra iphone'nunuz vardır. O da bir düğmedir. Tıklanır. Yine açılan pencerede tablar ile ilerlenir. Buradan tablar ile ilerlerken "yedekleme metin." dediği yerde tablar ile devam edip "Bu bilgisayar seçim işaretli değil" denen yere gelinir. Eğer seçim işaretliyse, "bu bilgisayar seçim işaretli" der. Seçili değilse seçin. Sonra shift tablar ile yedekle düğmesini bulun. Yedekleme sırasında farklı hesaplar ile uygulamalar aldıysanız eğer, size bilgisayar yetkilendirme uyarısı gelir. Bu durumda da, bu hesaplar ile indirdiğiniz uygulamalar için, hesap ve şifre girişi yapmanız şarttır. bir defa hatalı şifre girebilirsiniz. İkincide işlem bölünür. Yada bu ikincil hesapların uygulamalarını indirmeyi atlayabilirsiniz. sürdür yada sürdür yoksa vazgeç dersiniz. Tablar ile bulursunuz. Yedekleme bittiğinde işimiz bitmiyor.

  Yedeğin yedeklenmesi.
  Yedekleme sonrası "C"" diskine girin. Kullanıcılara girin. Kullanıcı isminizi taşıyan klasöre girin. Gizli dosyalar açıksa eğer, "appdata" adındaki klasöre girin. "Roaming" adındaki klasörden "Apple Computer" adındaki klasörü kopyalayıp, "D" diski yada bir usb belleye yedekleyin. Hatta İndilen uygulamaları da yedeklemek isterseniz eğer, "C" diskine, Kullanıcılara girin. Adınızı taşıyan kullanıcı klasörüne girin. Müziğim adındaki klasörü yada, içine girip itunes adındaki klasörü yedekleyin. Yedeğin yedeğini almak teminattır.

  uygulamaların yedeklenmesi önemli mi?
  Biz görme engellilerin erişilebilirlik gibi bir sıkıntısı vardır. Bu nedenle gerek yedekleme öncesi, gerekse her daim, erişilebililiği iyi olan kullandığımız uygulama sürümlerinin yedeklenmesi gereklidir. İlerde erişilebilirliğini kaybeden bir uygulama olduğunda diğerleri karalar bağlarken, siz rahat olursunuz. Telefondan erişilebilirliği giden yada sakatlanan uygulamayı siler, itunes'dan yedeklediğiniz uygulamayı çekersiniz. Telefona yükler, huzurla kullanırsınız.
  Telefonu Telefonda sıfırlama.
  Bunu pek önermesem de, Eğer temiz bir kurulum istiyorsanız, JB öncesi telefonu sıfırlamanızda fayda vardır. bunu ister telefonda, ayarlar, genel, sıfırla, Tüm içeriği ve ayarları sil tuşuna basarak yapabileceğiniz gibi, internetten çekeceğiniz İOS 8.4 kurulum dosyası ile de yapabilirsiniz.

  İnternetten kurulum dosyası çekmek ve nedeni.
  İtunes telefonu ve cihazınızı fabrika ayarına döndürürken internetten kurulum dosyasını çeker. Ancak, itunes bazen çok yavaş çekmektedir. Bunun yerine sizin önceden İDM yada Torrent ile hızlıca çekmeniz daha makul olur. Download iOS Firmware - Apple iPhone iPad iPod iOS 8, iOS 8.3 - Apple Watch OS Download - Download iOS 9 beta sitesinden İOS kurulum dosyasını indirin. Telefonunuz ile uyumlu olanı ve yapacağınız Jail Break ile uyumlu olanı indirmeniz mühim. Eğer üst sürüme JB çıktıysa, üstsümün İOS 9'un da kurulum dosyasını çekebilirsiniz. İndirdikten sonra indirdiğiniz zip uzantılı dosyayı 7z, winrar, windows zip açma aracı ile çıkartın.

  İtunes ile telefonu fabrika ayarına döndürmek.
  Yedekleme ve yedeğin yedeklemesi de tamamlandıysa eğer, şimdi telefonunuzu iphon'umu bul kapalı şekilde bilgisayara takın. İtunes açılınca "fazlası" adlı tuştan sonra gelen"iphone" yada "a iphone'u" gibi adlandırılan tuşa tıklayın. Gelen pencerede tablar ile geri yükle tuşunu bulun. Ona shift ile tıklayın. Eğer shift ile tıklamayıp, normal direkt tıklarsanız, itunes kurulum dosyasınıinternetten çeker. yine sıfırlama yapılır.. Daha hızlı olması açısından önden kurulum dosyasını indirmek faydalı olur. Kurulum dosyasını shift ile basılı tutarak tıkladığımız "iPhone’a Geri Yükle…" tuşu sonrası açılan seçim ekranından kurulum dosyamızın bulunduğu klasöre gidelim. Onu seçip, bekleyelim. Eğer satın alınan farklı hesapla alınmış uygulamalar varsa onlar için uyarı verecektir. Bu uygulamaları yedeklemek istemiyorsanız eğer, giriş yapmaz, vazgeç dersiniz. Sonrasında da, gelen uyarıya "sürdür" dersiniz. Ana hesabın indirdiği uygulamalar yedeklendiği için çok da mühim değil. SOnra indirilebilir. Yedekleme başlamadan öne uyarı alırsanız eğer, bu iphone'umu bul kapanmadığı içindir. Kapatın. Tekrar başlayın.

  İtunes ile İcloud'a yedekleme.
  Yukarıdaki ayarların aynısı yapılır. Tek farkla, "İcloud' seçili değil" yada "icloud seçili" dediği yeri seçiliyse aynen burakır, seçili değilse seçersiniz. Sonra yedeklemeyi tıklarsınız.
  Sıfırlama sonrası yapılması gerekenler.
  Telefon sıfırlanmaya başlayınca, bir kaç defa cihaz kapanıp açılabilir. İtunes işlemi bitirince telefonu elinize alın. Amaç JB yapmaksa anlatacağım ayarları yapın. Amaç JB'yi kaldırmaksa, anlatacağım ayarları yapmayın. JB öncesi ilk kurulum ekranında giriş yapmanıza gerek yok. Yapsanız da olur. Sonradan giriş yapabilirsiniz. Giriş yapmak sorun oluşturmaz. 3g kapalı, wifi açık, iphone'umu bul kapalı, parola yok seçin. Gerisini açsanız da olur. Kurulum ekranını geçtikten sonra aşağıdaki ayarları uygulayın.

  Gereken dosyaları indirme.
  JB ve erişilebilirlik açısından en iyi sürüm olan İtunes sürümünü indirmek için tıklayın. Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı
  Ekran okuyucunuz yoksa eğer, NVDA indirmek için tıklayın. https://yadi.sk/d/F_T7_6_Ohhg7p
  Jaws'ı crac paylaşmamak için veremiyorum.Zaten Jaws'ım yok. Kullanmıyorum. Kullananlarınız odalardan veya gruplardan edinebilir.
  Jail Break Aracını indirmek için. Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı
  Jaws ile kurulumu yapma. Anlatan Savaş Dİk.

  Telefonunuzu açık durumda bilgisayara bağlayın. İndirdiğiniz jb için gerekli exe uygulaması üzerinde ablications ile yönetici çalıştır yapın. Uygulamanın penceresi açılınca, jaws kullanan arkadaşlar, insert ile boşluk tuşuna basın.

  Ocr açılınca, önce o ve peşinden w tuşlarına basın. Ctrl home ile en başa gidin.

  Aşağı okla indiğinizde, örneğin; İphone 6 Savaş Dik diye cihazı tanıdığını kontorl edin. Bu bilgileri gördüğünüzde, aşağı okla inerek 3 k d asistan adlı uygulamanın işeratini sol fare ile kaldırın. Yine aşağı okla inerek start butonu bulun.

  Burada ctrl sağ veya sol okla start ın üzerine gelip sol fare ile tıklama işlemini yapın.

  Şimdi telefon 3 defa kapanıp yeniden başlayacak. Duruma göre bu zaman toplamda 10 dakika alabiliyor. Cihazın herkapanıp açılmasında bilgisayardan usb aygıt çıkarma takma ses efektini duyacaksınız.

  İlk açıldığında, voiceover açık diye anonsu duyacaksınız. Peşinden de tuşlar kiliti anonsu gelecek.Cihaza hiç bir şekilde dokunmayın. Bu işlem üç defa tekrar edecek.

  Üçüncü defa yeniden başladığında, bilgisayar ekranını kontorl edin. Close butonu bulacaksınız işlemleri tamamladığında. Eğer close butonu bulamazsanız, üçüncü defa yeniden başladıktan 5 dakika kadar sonra, telefonu elinize alıp kaç tane pencereniz varsa, en son pencereye gidin.

  Örneğin; toplamda 5 pencere varsa, 5 pencereye gidip en son uygulamadan sonra cydia adında bir uygulama duyuyorsanız jb işlemi olmuştur.

  Sonrasında yapılacak ayarları Mehmet Akif' in anlatımlarından veya verdiği internet sitelerinden yapabilirsiniz.

  Yukardaki anlatım sadece jb yapımıdır, ayarlarının da bu işlemler bitince yapılması gereklidir.

  NVDA ile kurulumu yapmak. Anlatan Hakan Kılıç

  Nvda da ocr uygulamasının nasıl kullanıldığını ve tuş kombinasyonlarını bilmeniz gerekli. Bende genel de nvda kulanıyorum. Lakin bu işlemi yaparken jaws açıktı ve onunla yaptığım işlemleri anlattım. Nvda ocr özelliği ile denemeniz gerekli. Bir çok alanda nvda ocr uygulamasını jaws a göre daha başarılı buluyordum.

  İndirdiğiniz kurulum dosyasını açın. Uygulama açılınca, Nvda tuşu ile r harfine basarak bekleyin.

  Ocr başladı diye uyarı alacaksınız, ocr işlemi tamamlanınca, tamamlandı uyarısını duyunca, nvda tuşu ile eğer masa üzeri klavye düzeni kulanıyorsanız, numaratör kapalıyken, 4 ve 6 tuşları ile ilerleyin. Orada cihazın adını ve kulanıcı adını gördüyseniz cihaz tanınmıştır. 3 k d asistan işaretini kaldırın. İşareti kaldırma işlemini nvda tuşu ve enter ile beraber basarak yapacaksınız. Jaws da olan sol fare tuş işlemini bu şekilde gerçekleştiriyorsunuz.

  Sonra aşağı doğru ilerleyerek start butonunu bulunca yine nvda tuşu ile beraber enter tuşuna basarak kurulumu başlatabilirsiniz.

  Ocr da bazı okumadığı alanlarda ise, nvda tuşu ve 4 ile 6 rakamlarını kulanabilirsiniz.

  Burada ctrl sağ veya sol okla start ın üzerine gelip sol fare ile tıklama işlemini yapın.

  Şimdi telefon 3 defa kapanıp yeniden başlayacak. Duruma göre bu zaman toplamda 10 dakika alabiliyor. Cihazın herkapanıp açılmasında bilgisayardan usb aygıt çıkarma takma ses efektini duyacaksınız.

  İlk açıldığında, voiceover açık diye anonsu duyacaksınız. Peşinden de tuşlar kiliti anonsu gelecek.Cihaza hiç bir şekilde dokunmayın. Bu işlem üç defa tekrar edecek.

  Üçüncü defa yeniden başladığında, bilgisayar ekranını kontorl edin. Close butonu bulacaksınız işlemleri tamamladığında. Eğer close butonu bulamazsanız, üçüncü defa yeniden başladıktan 5 dakika kadar sonra, telefonu elinize alıp kaç tane pencereniz varsa, en son pencereye gidin.

  Örneğin; toplamda 5 pencere varsa, 5 pencereye gidip en son uygulamadan sonra cydia adında bir uygulama duyuyorsanız jb işlemi olmuştur.

  Sonrasında yapılacak ayarları Mehmet Akif' in anlatımlarından veya verdiği internet sitelerinden yapabilirsiniz.

  Yukardaki anlatım sadece jb yapımıdır, ayarlarının da bu işlemler bitince yapılması gereklidir.
  Justice bunu beğendi.
  Cehaletin girdiği yerde ilimden bahsedilmez.

 2. iPhone Ekran Değişimi Fiyatları

 3. #2
  Justice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 04.02.13

  Cihaz : iPhone 6 Plus /FU

  Beğeni : 1100

  Mesajlar : 1.158

  Ne güzel bir emek ne güzel bir paylaşım. Helal olsun hocam adamın dibisiniz.

 4. #3
  Mehmet.Akif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 19.01.14

  Cihaz : iPhone 6S Plus

  Beğeni : 4

  Mesajlar : 31

  Siz de. Sağolun hocam.
  Cehaletin girdiği yerde ilimden bahsedilmez.

 5. #4
  BackSpace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 19.05.13

  Cihaz : iPhone 6S

  Beğeni : 716

  Mesajlar : 1.038

  Ellerinize sağlık hocam.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20.'ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.'cü maddesinin (2).'ci fıkrasına göre kendi konularından kendileri sorumludur. AppleYardim.Org hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetleri iletişim bölümünden yönetimle iletişime geçilmesi halinde AppleYardim.Org yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve sizlere geri dönüş yapılacaktır.
Sitemizle ilgili merak ettikleriniz ve iletişim için buradan bize mail gönderebilirsiniz.
Bizi Takip Edin