Merhabalar,
Yaklaşık iki hafatdır elimdeki Power Mac G5'e sıfır harddisc üzerine türlü yöntemler ile OSx kurulumu yapmayı denedim. Karşılaştığım sorunlar karşısında üretebileceğim çözümlerim tükendi.
Sorun şu ki cihaz boot selection menude ne harddisci ne optik sürücüyü ne de herhangi bir veri girişini görmüyor. Ben de çözüm olarak cihazı open firmware içerisinden boot'lamayı denedim usb ile de osx kurulum diskiyle de başaramadım. Ayriyetten açık beklediğim ilk 10-15 dakikanın ardından fan hızı korkutucu bir şekilde giderek artıyor. Şu şekilde nvram sıfırlamayı denedim:
reset-nvram
set-defaults
reset-all
ve tahmin edebileceğiniz gibi değişen bir şey olmadı. PMU sıfırlamayı denedim o da bir sonuç vermedi. Apple forumlarda bad ram problem olabilir gibi öneriler gördüm, cihaz üzerinde 4 adet 1gb ram mevcut, bunun üzerine her bir ram slotuna tek ram takacak şekilde farklı alternatifler deneyerek sorunu çözmeyi denedim ancak ilginçtir ki karşılaştığım şey şu oldu; dört adet ram slotundan ortada kalan iki slota birer ram takılmadıkça cihaz açılmıyor yani 1 gb ram ile çalıştıramadığım gibi bu iki slot dışına ram taktığımda da cihaz açılmadı. Ve fan ile alakalı problem devam etti. Uluslararası forumlarda da aynı problemi yaşayan birkaç insana denk geldim ancak çözüm bulamadım. Bir şeyi daha fark ettim ki, alakası var mıdır bilmiyorum ancak kapattıktan hemen sonra cihazın içini açtığım oldu ve ekran kartının aşırı ısınmış olduğunu fark ettim ancak pek bir ilgisi olacağını düşünmüyorum boot selection menuye etki edecek.
Açıkçası cihazı sehpa yapmak da anlamayan bir yerel tamirciye hiç ettirmek de istemiyorum. Sorun ile daha önce karşılaşmış/duymuş olan veya herhangi bir önerisi olan varsa çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

Elimdeki cihaz;
Power Mac G5 1.6ghz
4gb memory 64mb nvidia graphics
160gb hdd


*yanlış bir konu başlığı altında yazdıysam affedin, durumuma en yakın başlık bu idi.