Mac OS X işletim sistemi her yeni sürümde büyük güncellemelerin yanısıra ufak yenilikleri de beraberinde getiriyor. Bunların birçoğu dikkatli ve tecrübeli kullanıcıların gözünden kaçmazken, bazıları da çoğunluk tarafından farkedilmeyebiliyor.Bu özelliklerden biri de, Mac OS X’in son iki ana sürümüyle kullanıma giren, pencere başlık çubuğu üzerinden bir dosyanın kolayca yeniden konumlandırılabilmesi. Bir başka değişle, herhangi bir dosya üzerinde çalışırken, uygulamadan çıkmadan bu dosyanın bulunduğu konumdan bir başka konuma taşınabilmesi.

Örneğin, “belgeler” klasörünün içinden bir görsel dosyasını “önizleme” uygulamasında açtınız. Üzerinde istediğiniz değişiklikleri tamamladıktan sonra bu dosyayı USB flash belleğe taşımak istiyorsunuz. Normalde bu işlem için, “belgeler” klasörüne ulaşıp, oradaki dosyayı kopyala-yapıştır ya da sürükle-bırak yönetemiyle USB flash belleğe taşımanız gerekiyor.
Bu özellik sayesinde ise taşıma işlemininde yukarıdaki süreçlere gerek kalmıyor. Dosyanızı uygulamanın içinden istediğiniz bir alanda yeniden konumlandırabirsiniz. 


Bu işlemi kolayca gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edin:
- İmleci açık olan uygulamanın pencere başlık çubuğunda yer alan dosya adının üzerine sürükleyin.
- İmleç dosya isminin üzerine gelince yanında küçük bir üçgen simgesinin belirdiğini göreceksiniz. Buraya tıklayın.- Karışınıza çıkan açılır menü üzerinde dosyanın adını değiştirebilir ve etiketleme yapabilirsiniz. "Yeri" seçeneğine tıklayarak dosyayı taşıyabileceğiniz bazı konumları listeleyen açılır menüye ulaşın.- Bu menüde Favoriler, Aygıtlar ve Sık Kullanılanlar hazır olarak listelenirken, herhangi bir başka konuma "diğer" seçeneği ile ulaşabilirsiniz. Buradan istediğiniz konumu seçin. (Örn. USB bellek)
- İstediğiniz konumu seçtikten sonra açık belge üzerinde herhangi bir yere tıklayın.Tebrikler! Üzerinde çalıştığınız dosyayı programın içinden istediğiniz konuma taşımayı en kolay yöntemle başardınız. Artık uygulamanın yeni konumunda olduğunu hedef konuma bakarak görebilirsiniz. Üzerinde çalıştığınız dosyaları bu yöntem ile iCloud'a ve eğer sisteminize yazılımı yüklü ise Dropbox'a da gönderebileceğinizi unutmayın.

Alıntıdır...