Apple'ın kullanım açısından farkını yansıtan ve Mac OS X işletim sistemini çok daha kullanışlı bir hale getiren touchpad kısayollarnı bu rehberimizde sizlere gösteriyoruz.


Apple’ın uzun zamandır piyasada olan işletim sistemi Mac OS X, başta tasarımcılar olmak üzere pek çok üst seviye kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Mac OS X’in en büyük avantajları ise kolay kullanım için geliştirilen kısayollar. Bu yazımızda özellikle touchpad’i kullanarak kolayca yapabildiğimiz işlemlere değineceğiz.

Çoklu dokunmatik touchpad avantajı

MacBook Air ve Pro modellerinde dahili olarak gelen çoklu dokunmatik touchpad, Mac OS X ile bir bütün olarak çalışıyor. iMac ve Mac mini’lerde de bu görevi Magic Mouse yapıyor.

Magic Mouse ya da touchpad yoksa olmuyor

Uzun yıllardır Mac kullanan bir kişiye, standart bir Mouse verip, al bir de böyle kullan dediğinizde, işletim sisteminin pratik ve keyfli yönünü kaybettiğini sizlere söylecektir. Sadece bir parmak hareketiyle menü açmak, sayfa değiştirmek varken, imleç sürükleyip, butonlara tıklamak sizce de eskide kalmadı mı?

Touchpad’in yapabildikleri

Apple’ın yeni nesil MacBook modellerinde kullandığı çoklu dokunmatik destekli touchpad, 5 farklı noktadan dokunmatik desteğine sahip. Bu yüzden farklı parmak kombinasyonlarına, farklı görevler atayabiliyorsunuz.

1- LaunchPad’i açmak ve kapatmak

Mac tabanlı cihazınızda, hangi uygulama açık olursa olsun, ana menü diye de tabir edebileceğimiz LaunchPad’i açmak için baş parmağınızla beraber 3 parmağınızı kıstırma hareketi yapmanız gerekiyor. Bu hareketle beraber uygulamaların bulunduğu LaunchPad ekranı açılıyor.
LaunchPad’i kapatmak istiyorsanız, tam tersi şekilde baş parmağınızla beraber diğer 3 parmağınızı açar gibi yapıyorsunuz. Böylece LaunchPad kapanıyor ve aktif olan program çalışmaya devam ediyor.

2- Mission Control ve Expose uygulamalarını kontrol etmek

Açık olan tüm uygulamaları ve pencereleri gösteren Mission Control ekranına ulaşmak için touchpad üzerine 4 parmağınızı koyup, bu parmaklarınızı yukarı doğru hareket ettirmeniz gerekiyor.
Mission Control kısmında, açık olan tam ekran uygulamalar ve dashboard kısmına geçebilmek için de 4 parmakla sağa ya da sola sürüklemeniz yeterli. Bu parmak hareketi sadece Mission Control kısmında işe yaramıyor. Masaüstündeyken de, tam ekran çalışan uygulamalar arasındaki geçişlerde kullanılabiliyor.
Mac OS’ta Mission Control’ü kapatmak için yine touchpad üzerine 4 parmağı koyuyoruz. Bu sefer parmağı aşağı çekiyoruz. Bir daha aşağı çektiğimizde ise sadece anlık olarak çalışan programı ön izleme yapan Expose devreye giriyor.

3- Bildirim Merkezi

Bildirim merkezini hızlı bir şekilde açmak için, touchpad’in dışında kalan sağ kısımdan sola doğru, iki parmağınızla hareket ettirmeniz yeterli. Bu hareketin tam tersi ise bildirim merkezini kapatıyor.

4-Sayfalar arası kaydırma

Örneğin LaunchPad ya da başka Apple uygulamalarında açık sayfalar arası kaydırma işlemi yapmanız için, iki parmağınızla sağa ya da sola yapmanız yeterli. Ayrıca bu hareket, Chrome’da sizleri ilerdeki ya da gerideki sayfaya döndürmeye yarıyor.

5- Metin Seçme

Klasik bilgisayarlarda kelime ya da cümleleri seçmek için ne yaparız? Bir butona basarak, imleci sürükleriz böylece istediğimiz alanı seçeriz.

Apple, bu işlemi bizler için oldukça kolaylaştırıyor. İlgili uygulamada 3 parmağınızla imleci metin üzerinde gezdirirseniz, o alan seçiliyor.