6 sonuçtan 1 ile 6 arası
Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni
 • 3 gönderen Le0n
 • 3 gönderen Le0n

Konu: APY Tema Dersleri, Ders 1 - Winterboard ve Yardımcıları-

 1. #1
  Le0n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 25.02.14

  Cihaz : iPhone 7

  Beğeni : 1680

  Mesajlar : 2.891

  APY Tema Dersleri, Ders 1 - Winterboard ve Yardımcıları-

  Merhaba arkadaşlar.
  AppleYardim.Org olarak Jailbreak'li cihazların vazgeçilmezi olan temalar hakkındaki bilinen, bilinmeyen herşeyi geniş anlatımlarla sizlere sunuyoruz. Bu makalelerin amacı, özellikle yeni başlayanlar için, akıllardaki tüm soru işaretlerini gidermek..

  DERS 1 - WINTERBOARD ve YARDIMCILARI -
  Winterboard, cihazlarımızda kurulu olan temaları aktifleştirmek için gereken tweaktır. Yani Winterboard yoksa tema da yok Bu tweakı cihazımıza kurmak için Cydiayı açıyoruz. Arama kısmına Winterboard yazıyoruz ve ücretsiz olan tweakımızı kuruyoruz. Cihazın reboot yani yeniden başlatla işleminden sonra hem ayarlara hemde ana ekrana Winterboard'ın ikonu düşmüş olacaktır.

  İsim: winterboard-logo.jpg
Görüntüleme: 446
Büyüklük: 16.7 KB (Kilobyte)


  -Şimdi Winterboard'ı tanımak için uygulamamızı açalım ve incelemeye başlayalım.
  -1png

  -Uygulamayı ilk açtığınızda karşınıza bu ekran gelecek. Bu ekranda bizi ilgilendiren en önemli kısım 'Select Theme' yani tema seçme kısmıdır. Bu kısımda aşağıdaki resimde gördüğümüz gibi cihazımıza kurmuş olduğumuz, gerek Cydia'dan indirdiğimiz gerekse Apple Yardım'dan bilgisayarımıza indirip daha sonra cihazımıza yüklediğimiz, temalar yer alır.
  Not: Winterboardı kurduktan sonra menüsüne girdiğinizde size ait olmayan bazı temalar göreceksiniz. Bu temaları kesinlikle silmiyoruz ve isimlerini değiştirmiyoruz. Öylece kalsınlar.
  -2png

  -Herhangi bir temayı aktifleştirmek için üzerine dokunmak yeterli. Resimde de gördüğünüz gibi solunda onay işareti olan temalar, aktifleştireceğimiz temalardır. Temaları seçtikten sonra bit adım geri gidiyoruz ve sol üstte belirecek olan 'Respring' yazısına dokunuyoruz. Cihazımız kapanıp açılıyor ve tema seçilmiş oluyor.

  -Winterboard menüsünde yer alan diğer seçenekler ise SummerBoard Mode, Hide Winterboard ve Advanced (For Themers) seçenekleridir. İşin aslı bu seçeneklerle işimiz yok. Bu yüzden hepside deaktif yani pasif durumda kalacak.


  Gelelim Winterboard ile neleri değiştirebiliriz sorusuna. Bu sorunun cevabı günden güne gelişiyor çünkü tema yapımcıları her gün yeni bir özellik buluyor ve tema işini günden güne geliştiriyorlar. Şuana kadar en gelişmiş temaların editleyebildiği başlıca alanlar: Ana ekran ikonları, ayarlar menü ikonları, durum çubuğu simgeleri, Kontrol merkezi ikonları, kilit ekranı simgeleri, tuş takımı, dock, bildirim simgesi, respring ikonu (cihaz açılırken gördüğünüz elma), yükleniyor simgesi, klasör arka planı ve simgeleri, ikon maske ve gölgesi gibi çeşitli alanlar.

  Bazı temalar Winterboard yanında ekstra yardımcı tweaklara ihtiyaç duyabiliyor. Bunların başlıcaları; IconOmatic, ClassicDock, ClassicBadges, GroovyBoard(SBHTML), iWidgets, GroovyLock, HomeScreen Designer, Alkaline, Zeppelin, CustomFolderIcons ve Eclipse.

  Iconomatic: Bu tweak ana ekrandaki uygulama simgelerine çeşitli gölge ve maske eklemek için kullanılır. Tweakı yüklemek için Cydia'nın arama kısmına iconomatic yazıp Modmyi reposundan ücretsiz kuruyoruz. Kurulum bitince sadece ayarlara iconomatic sekmesi ekleniyor ve Winterboard'a 'ios6 iconomatic theme' isminde bir seçenek beliriyor. Bu daha çok deneme amaçlı kullanabileceğiniz bir tema.
  -1png
  -2png

  -IconOmatic menüsünde bizi ilgilendiren alanları inceleyecek olursak karşımıza yukarıdaki resimdeki gibi bir bölüm çıkacak. Enable bildiğiniz gibi aktifleştirme seçeneği. Use Overlar ikonların üzerine maske eklemek için, Use Shadow ise gölge eklemek için aktif olmalı. Use Dynamic Shadow ise gölgeyi biraz daha geniş alana yayan bir seçenek ki hiç tavsiye etmem. Remove Blurred Dock seçeneği IOS 7 ile birlikte gelen dock arkasındaki bulanıklığı kaldırır ki ClassicDock yükleyenler bunu aktif etmesinler. Remove Icon Labels ana ekrandaki uygulama isimlerini gizler, Remove Docked Icon Labels ise docktaki uygulamaların ismini gizler.

  ClassicDock: Bu tweak docku değiştirmek için kullanılır ve birçok temanın olmazsa olmazıdır. Tweakı diğerleriyle aynı işlemi yaparak BigBoss reposundan ücretsiz indirebilirsiniz. Sadece ayarlara menü sekmesi ekleniyor.
  -cd1png

  -Burada önemli olanlar Reflect Icons; docktaki ikonların altına yansımalarını ekliyor, Blur Icon Reflections; bu yansımayı bulanıklaştırıyor, Display Running Indıcators arka planda açık olan uygulamaların altına küçük bir ışık ekliyor, Bounce icon on Launch ise açmak için dokunduğumuz ikonun zıplamasını sağlıyor.

  ClassicBadges: Bu tweak da bildirim simgesinin arka planını değiştirmemizi sağlıyor. Yükleme metodu aynı. Bigboss reposunda ücretsiz. Bu tweakı yükleyince ayarlar ve ana ekrana menü veya simge eklenmiyor. Sadece Winterboarda ClassicBadges isimli bir seçenek geliyor. Bunu da silmiyoruz, değiştirmiyoruz ve seçmiyoruz.

  GroovyBoard(SBHTML): Bu tweak ise ana ekranımıza hava durumu, resim slaytı, saat vs gibi güzellikler eklememizi sağlıyor. Tweakımızı SBHTML ismiyle arayıp Modmyi reposundan kuruyoruz ve ayarlardaki menüsüne giriyoruz.
  -gbpng

  -SBHTML widgetlerini cihazımıza Cydia'dan değil de bilgisayardan yükleyeceksek yükleyeceğimiz widgeti iTools ile var/mobile/library/SBHTML klasörüne atıyoruz. Ayarlardaki GroovyBoard(SBHTML) sekmesine giriyoruz. Enable seçeneğini seçtikten sonra Theme kısmından temamızı seçiyoruz. Ana ekrana gittiğimizde eklendiğini göreceksiniz. Eğer değişmemişse yani widget seçilmemişse attığımız widgetin klasörünü kontrol edelim. Widgetler tek bir klasör içerisine toplanır ve o klasörün içinde de images, Background gibi farklı klasörlerde yer alabilir. Çoğumuzun yaptığı hata da ya bunları var/mobile/library/SBHTML içerisine ayrı ayrı atmak ya da Widget klasörünü başka bir klasör içerisine koyup atmak. Örneğin;

  -AppleYardım'dan bir widget indirdiniz. İndirdiğiniz widgeti rardan çıkarttınız ve çıkan klasörün ismi BlackEagle Widget Pack olsun. Bu klasörü olduğu gibi cihaza atmıyoruz. İçini açıp kontrol ediyoruz. Widget dosyaları var mı. Bunu anlamanın en kolay yolu da şudur. Widgetlerin Wallpaper.html isminde bir dosyası vardır. Bu dosyanın olduğu klasör widgetin asıl klasörüdür ve SBHTML içerisine o klasör atılmalıdır. Aynı şey iWidgets ve GroovyLock için de geçerli. iWidgetlerin Widget.html, GroovyLockların ise LockBackground.html isimli dosyalarının olduğu klasörler asıl klasörlerdir.
  -BURADAN sitemizdeki widgetleri inceleyip indirebilirsiniz.


  GroovyLock: Kilit ekranı temalarını aktifleştirmek için kullanılır. Yükleme ve aktifleştirme yolu GroovyBoard ile aynıdır.
  -glpng
  -BURADAN sitemizdeki GroovyLock temalarını inceleyip indirebilirsiniz.


  iWidgets: Sbhtml ile aynı şeydir ama tek farkı widgetleri ana sayfada istediğimiz yere taşıyabiliriz. Modmyi'den ücretsiz indiriyoruz ve hiçbir yere kısa yolu eklenmiyor. Widgetleri aktifleştirmenin yolu ana ekranda boş bir yere parmağımızı basılı tutmaktır. Widgetleri bilgisayardan yüklemek için klasör yolu: var/mobile/library/iWidgets.

  -BURADAN sitemizdeki iWidgetleri inceleyip indirebilirsiniz.


  CustomFolderIcons: Bu tweak hakkındaki yazımı BURADAN okuyabilirsiniz.


  Eclipse: Menü arayüzünü siyah yapmak için kullanılır. Tek amacı siyah ağırlıklı temaların daha güzel görünmesidir. Normalde ücretli bir tweak ama repo.biteyourapple.net reposunda cracklisi mevcut.

  Alkaline: Pil simgesini değiştirmek için gereken tweak. Bigbosstan ücretsiz kurabilirsiniz. Cydia içerisinde çeşitli alkaline temaları mevcuttur. Ayarlara menü sekmesi çıkacaktır ve yapmanız gereken enableyi işaretleyip temayı seçmek ve respring yapmak.

  Zeppelin: Operatör logosu yerine farklı simgeler koymanızı sağlar. Modmyi'de ücretsizdir. Sitemizde ve cydiada çok sayıda zeppelin logosu yer alıyor ayrıca çoğu tekanın içerisinde de yer alır. Bilgisayardan yükleme yolu Library/Zeppelin.
  -BURADAN sitemizdeki Zeppelin logolarını inceleyip indirebilirsiniz.


  HomeScreenDesigner: İkon dizilimini değiştirmek ve widgetlere uyarlamak için gereken bir tweak. Bigboss reposunda ücretsiz. Her tema ve widgette bu tweak için hazır dizilim dosyaları yer alır. Yükleme yolu var/mobile/library/homescreendesigner/layouts. Yüklenen dizilim dosyalarını ayarlardaki HomeScreen Designere girerek Layouts kısmından seçebilirsiniz. Ayrıca ana ekrana eklenen HomeScreen Designer ile kendi ikon diziliminizi oluşturabilirsiniz.



  İlk dersimiz burada son buluyor. Başlangıç için yeterli olur umarım. İlerleyen derslerde tema adına aklınıza takılan tüm soruları geniş bir biçimde ele alacağım.

  İkinci dersimizde görüşmek üzere.

  Le0n
  Konu Le0n tarafından (19.10.14 Saat 21:19 ) değiştirilmiştir.
  by_yup, HaYaLeT ve AtknUludag bunu beğendiler.

 2. iPhone Ekran Değişimi Fiyatları

 3. #2
  Le0n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 25.02.14

  Cihaz : iPhone 7

  Beğeni : 1680

  Mesajlar : 2.891

  Derslerimiz başlamıştır. Hadi hayırlı olsun.. İlerleyen günlerde videolu anlatımlar da eklenecek..
  iPoint, by_yup ve ermel bunu beğendiler.

 4. #3
  Robin47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 27.07.14

  Cihaz : iPhone 6S

  Beğeni : 171

  Mesajlar : 540

  Alıntı Le0n Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Derslerimiz başlamıştır. Hadi hayırlı olsun.. İlerleyen günlerde videolu anlatımlar da eklenecek..
  keşke kendi temamızı nasıl kendimiz yapabileceğimizi bize öğretebilecek bir video yayınlasaydınız

 5. #4
  HaYaLeT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 26.03.13

  Cihaz : iPhone 5/FU

  Beğeni : 459

  Mesajlar : 1.031

  Alıntı Robin47 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  keşke kendi temamızı nasıl kendimiz yapabileceğimizi bize öğretebilecek bir video yayınlasaydınız
  Photoshoptan ikonu hazirlayip png olarak kaydedin gerisi kolay zaten

 6. #5
  Le0n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 25.02.14

  Cihaz : iPhone 7

  Beğeni : 1680

  Mesajlar : 2.891

  Alıntı Robin47 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  keşke kendi temamızı nasıl kendimiz yapabileceğimizi bize öğretebilecek bir video yayınlasaydınız
  Tema yapmak %30 zaman, %30 photoshop vb program bilgisi %40 yaratılıcıkla yapılır. Çok basit gibi görünen bir iş aslında. Ama bir o kadar da zahmetli.

 7. #6
  Adem.TRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 26.02.14

  Beğeni : 22

  Mesajlar : 152

  Çok teşekkürler


  Sent from my iPhone using Tapatalk
  Using Tapatalk

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20.'ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.'cü maddesinin (2).'ci fıkrasına göre kendi konularından kendileri sorumludur. AppleYardim.Org hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetleri iletişim bölümünden yönetimle iletişime geçilmesi halinde AppleYardim.Org yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve sizlere geri dönüş yapılacaktır.
Sitemizle ilgili merak ettikleriniz ve iletişim için buradan bize mail gönderebilirsiniz.
Bizi Takip Edin