Clover BootLoader Anlatım & Gerekli Dosyalar (Standart Bios Bilgisayarlar)Standart Bios anakartlı bilgisayarlar içindir. UEFI anakartlı bilgisayarlarda da bu yöntem çalışabilir ancak bu anlatımda onu anlatmayacağım. Hedefim EFI olmayan bilgisayarlar .

Gerekli Dosyalar:

Son sürüm Clover BootLoader: https://www.mediafire.com/?5zzu5uk3lzs8a9i
Ayar dosyası: genel
Clover BootLoader kextleri: clokext

İşlemler:

Öncelikle indirdiğimiz son sürüm Clover BootLoader dosyamızı çift tıklayıp arşivden çıkarıyoruz ve arşivden çıkan kurulumu çift tıklayarak açıyor.
Daha sonra kurulacak disk bölümümüzü seçiyoruz ve customize (özelleştir) butonuna tıklayarak aşağıdaki seçimleri yaparak install (kur) yapıyoruz.

1-


2-


Kurduktan sonra indirdiğimiz ayar dosyasını çift tıklayarak arşivden çıkarıyoruz ve arşivden çıkan klasörün içindeki config.plist dosyamızı kopyalayıp; (Clover'ı kurduğumuz bölümdeki) EFI --> CLOVER --> konumuna yapıştırıyoruz ve değişimi onaylıyoruz.
İndirdiğimiz Clover BootLoader kextlerini çift tıklayark arşivden çıkarıyoruz ve çıkan klasörün içindeki kextleri kopyalayıp; (Clover'ı kurduğumuz bölümdeki) EFI --> CLOVER --> kexts --> konumundaki 10.6, 10.7, 10.8, 10.9 ve Other klasörlerinin içerisine yapıştırıyoruz.
Şimdi bilgisayarımızı yeniden başlatıp Clover BootLoader'ın tadını çıkarıyoruz. (Açılışta açılacak diskimize yön tuşları ile gelip Enter tuşuna basarak açıyoruz veya fare ile çift tıklayarak açıyoruz. Açılışta sitemimizin 5 saniye içinde otomatik açılması için ise Clover kurulu diskimizin adını MacHDD olarak değiştiriyoruz.)

Not: Clover BootLoader ile Boot Camp programı çalışacaktır.

Saygılar;
KemalALKIN