Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Hackintosh Nedir? Nasıl Kurulur ?

 1. #1
  FurkanARDA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 15.04.13

  Cihaz : iPhone 4S

  Beğeni : 2165

  Mesajlar : 3.845

  Hackintosh Nedir? Nasıl Kurulur ?

  Bu yazımda size Hackintosh, osx86 gibi isimlendirmeler ile anılan normal bir PC yi Mac OsX işletim sistemi ile kullanmaktan bahsedeceğim. Mac OSX Apple bilgisayarlar ile gelen ve normal PC lere kurulmayan, kurulsada çalışmayan bir işletim sistemi idi. Ne zamanki Apple bilgisayarlar Intel işlemcilere geçti ve PowerPC işlemcileri bıraktı, normal PC lere kurulma yolu açılmış oldu. Osx86 Project ve Hackintosh terimleride bundan sonra duyulmaya başlandı. Artık uygun donanımları bir araya getirdiğinizde aynı işi, hatta daha yavaş olarak yapan bir Apple bilgisayardan 4/1 hatta 5/1 fiyatlara normal PC ler ile halledebiliyorsunuz. Neden Mac Osx sorunsuna burada cevap vermek uzun sürer. O yüzden hiç o kısma değinmeyeceğim. Size kendi toplamış olduğum parçalar ve bu parçalar ile bir Hackintosh kurulumundan bahsedeceğim.


  Yukarıda da bahsettiğim gibi herhangi bir PC ye Mac OSX yüklenmiyor. Bu yüzden mevcut Mac bilgisayarların benzerlerini toplamak zorundayız. Ben bu yazımda eşim için topladığım makineden bahsedeceğim. Grafik işleme ve video işleme işlemleri için kullanılmak üzere parçalar belirlendi ve alındı.


  Donanım Listemiz :  İlk olarak anakart olarak Gigabyte GA-Z77 DS3H modelini seçtim.

  32 GB Bellek desteği (4 adet RAM yuvası var),
  Intel 1155 işlemci desteği,
  6 adet sata portu (2 x 6Gbit/sn, 3 x 3 Gbit/sn)
  1 Adet PCI Express x16 16x modunda slot
  1 Adet PCI Express x16 4x modunda slot
  2 Adet PCI Express x1 slot
  2 Adet PCI slot
  HD4000 bütünleşik Ekran Kartı (DVI, HDMI ve VGA çıkış)
  Realtek ALC887 codec Ses Kartı (HD Audio ve Optik Çıkış)
  Atheros Gbit Ethernet Kartı
  ve son olarak USb 2 ve 3 formatında 8 USB portu
  Z77 chipset sayesinde Mac OSX ile en uyumlu anakartlardan bir tanesi. Üzerinde gelen HD4000 bütünleşik ekran kartıda tam uyumlu. Zaten uyumlu olmayan çalışmayan bir parçası yok. Bu yüzden bu anakartı seçtim.

  İşlemci olarak Intel i7 3770 seçtim. Özellikle video işlemlerinde i5 lere oranlar daha fazla (2 kat) HyperTread desteği yüzünden bu işlemciyi seçtim.


  RAM olarak 2 x 8GB Kinsgton Bellek kullandım. 2 RAM slotumda boş kaldı böylece daha sonra arttırabileceğim. 16 GB şimdilik yeterli olacaktır diye düşünüyorum. 1 ve 3. Slotlara taktım bellekleri. Böylece Dual kanal teknolojisinden yararlanabilecekler.


  Ekran kartı olarak Ati HD 5770 vardı elimde onu kullandım. İllaki extra ekran kartı takmanıza gerek yok. Oyun oynamayacaksanız hatta belirli bir seviyeye kadar oyun bile oynasanız üzerindeki ekran kartı yeterli gelecektir. 16x lik PCI E portuna taktım. Tabi extra güç kablosunuda güç kaynağına bağlamayı unutmadım.


  Sabit disk olarak sistem ve uygulamaların kurulumu için 128 GB SSD disk bağladım. Diğer dosyalar için 2 tane 2 TB 7200 RPM disk bağladım. SSD diski 6 Gbit lik portlardan ilkine, 2 TB likleride 3 GBitlik portlara taktım. Kurulum bittikten sonra bu 2 TB lik diskleri Raid 0 ile birleştirip tek parça 4 TB disk haline getireceğim.


  DVD sürücü bağlamadım sisteme. Elimde hiç SATA sücürü yoktu. Bu makinede de Floppy yada IDE portu yok.


  Güç kaynağı olarak 500W Thermaltake kullandım. Ekran kartımında extra güç çekeceğini düşünerek biraz yüksek aldım.


  Kasa olarak herhangi bir ATX kasa kullanabilirsiniz. Ben güç kaynağınız extra olarak aldığım için eski kasalarımdan birisini kulladım.


  Klavye mouse olarak microsoft wireless klavye mouse seti kullandım.


  Son olarak monitör olarak Asus Design serisinin MX279 27″ IPS ekranını kullandım. Özellikle grafik tasarım için kullanılacağından kaliteli görüntü, bakış açısından bağımsız aynı netlik (IPS ekran) önemli idi bu sebeple bunu seçtim. 2 HDMI portu, 1 VGA portuna sahip. İçinden DVI-HDMI kabloda çıkıyor. YAni DVI çıkışlı ekran kartınız varsa onuda kullanabiliyorsunuz.


  Kurulum Adımları :  Kurulum için gerekenler;


  8 GB USB Bellek (8GB üzeri olabilir)
  Çalışır durumda bir Mac Osx. Vmware üzerine kurulmuş bir MacOSX te olabilir. Ben laptopumda kurulu vmware üzerindeki OSX kullandım.
  Satın alınmış (19$) Mac OsX Mountain Lion. Appstore dan 19$ karşılığı satın aldım. Yada satın almış bir arkadaşınızın Mac makinesinde de yapabilirsiniz
  Unibeast 1.7 uygulaması (tonymacx86)
  Multibeast 5.2.1 uygulaması (tonymacx86)
  Chimera 2.0.1 Uygulaması (tonymacx86)


  Boot Disk Hazırlama:


  1. Önce USB Boot ve Kurulum diskimizi hazırlayacağız . USB belleğimizi Mac kurulu makineye takıyoruz. Bu makinede AppStore üzerinden Mountain Lion satın alınmış ve indirilmiş olmalı. Unibeast Uygulamasını açıyoruz.
  2. Disk Utility Uygulamasını açın
  3. Son kolondan USB belleğimizi seçili hale getirelim.

  İsim: 1.png
Görüntüleme: 1524
Büyüklük: 106.2 KB (Kilobyte)
  4. Partition tabına tıklayın
  5. Current tıklayın ve 1 Partition seçin.
  İsim: 2.png
Görüntüleme: 1444
Büyüklük: 18.3 KB (Kilobyte)
  6. Options tıklayın
  7. Master Boot Record seçin
  İsim: 3.png
Görüntüleme: 1499
Büyüklük: 119.3 KB (Kilobyte)
  8. Name: alanına USB yazın. (Ne yazdığınız fark etmez)
  9. Format: seçeneğinde Mac OS Extended (Journaled) seçin
  10. Apply tuşuna basarak formatlamayı sağlayın
  İsim: 4.png
Görüntüleme: 1503
Büyüklük: 100.1 KB (Kilobyte)
  11. İndirmiş olduğunuz UniBeast uygulamasını açın
  12. Sırasıyla Continue, Continue, Continue, Agree seçeneklerine basın.

  İsim: 5.png
Görüntüleme: 1502
Büyüklük: 87.5 KB (Kilobyte)
  13. Hedef olarak USB seçin ve Continue tuşuna basın

  İsim: 7.png
Görüntüleme: 1446
Büyüklük: 68.6 KB (Kilobyte)
  14. Burada herhangi bir seçenek seçmenize gerek yok Direk Continue basın
  15. Sizden Mac şifrenizi isteyecek yazın ve Install tuşuna basın.
  İsim: 8.png
Görüntüleme: 1500
Büyüklük: 67.6 KB (Kilobyte)
  Bu işlem 10-15 dk sürebilir bitene kadar bekleyin. Bittiğinde artık USB den boot edebilecek ve kurulum yapabilecek bir USB belleğimiz var.
  Bios Ayarları :
  Usb belleğimizi hazırladıktan sonra anakartımızın Bios ayarlarını yapmaya geldi sıra. Makine açılırken DEL tuşu ile Bios ekranınıza gelin. Sonra F1 tuşu ile grafik arayüzden klasik arayüze geçin. İlk olarak F7 tuşu ile Optimum ayarları yükleyin.
  -9jpg
  -10jpg
  -11jpg
  Aşağıdaki ayarları yapın :
  Sata Diskler için IDE yerine AHCI modunu seçin
  xHCI Modu Auto olsun.
  EHCI Hand-off modunu Enable durumuna getirin.
  High Precision Event Timer Modunu Enable durumuna getirin.
  VT-D modunu Disable yapın.
  Evet bios ayarlarımızda kaydettikten sonra USB den Boot ederek kuruluma başlayabiliriz.

  Kurulum :

  USB Belleğimizi takalım ve bilgisayarı açalım. F12 tuşuna bir kaç kez basarak boot menü gelmesini sağlayın. Aşağıdaki gibi
  İsim: 12.png
Görüntüleme: 1418
Büyüklük: 26.8 KB (Kilobyte)
  Bu ekranda TAB tuşuna basarak komut isteminin gelmesini sağlayın. Gelen ekranda USB seçili iken boot: yazan yere -x yazın ve ENTER basarak açılmasını sağlayın. Buradan -x yazmadan açmaya kalktığınızda kurulum ekranı başlamadan takılıyor. USB den boot ettiğimiz her sefere bunu yapacağız.
  Herşeyi doğru yaptıysanız aşağıdaki kurulum ekranı gelecektir.
  İsim: 13.png
Görüntüleme: 1380
Büyüklük: 229.3 KB (Kilobyte)
  Burada dil seçimini yapın ve bir sonraki adıma gelin. Bu adıma geldiğimizde Artık SSD Diskimizi formatlayabiliriz.

  Üstteki menüden Disk Utility uygulamasını açıyoruz ve SSD diskimizi seçin, Partition tabına geliyoruz. Buradan Current yazısı yerine 1 Partition seçin. Format Olarak Mac OS Extended (Journaled) seçili olsun. Name Macinstosh SSD yazın. Option ta GUID seçeneğini seçin ve formatlayın. Disk utility penceresini kapatınca kurulum ekranına devam edebiliriz. Kurulum yapacağımız yer olarak SSD diskimizi seçiyoruz ve kurulumu başlatıyoruz. Yaklaşık 20 dk kadar sürer. Kurulum bitince kurulum sonrası son ayarlar kalıyor.

  Kurulum Sonrası Ayarlar:

  Kurulum tamamlanınca direk boot etmeye kalkarsan cihazımız açılmayacaktır. Yine F12 basarak USB bellek üzerinden boot etmesini sağlayın. İlk boot umuzda Sadece USB varken şimd hem USB hemde Macintosh SSD göreceksiniz. TAB tuşuna basın ve gelen ekranda önce ok tuşları ile Macintosh SSD seçin sonra boot : yazısı yanına -x yazarak entere basın. MacOSX imiz açılacak ve son kurulum ayarlarını isteyecek. Bunları yapın. Masaüstü geldiğinde son işleme MultiBeast programına geçebiliriz. USB belleğimizden MultiBeast uygulamasını açalım.
  -14png

  Yukarıdaki seçenekleri işaretleyin. Resimdekinden farklı olarak siz Ethernet bölümünde Atheros olanı seçin. Continue seçip kurulumun yapılmasını bekleyin. Tamamlanınca bu sefer Chimera uygulamasını açın ve onuda kurun.

  Artık USB belleğinizi çıkarıp bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz. MacOSX işletim sisteminiz açılacaktır.

  Sonuç :

  Gayet makul fiyatlara, benim örneğimde 2500 TL civarı toplam maliyeti oldu -Ekran sadece 900 TL civarı-, çok güçlü bir Mac bilgisayarımız oldu. Buna denk bir IMAC 27″ makineyi 6000 TL altına almanız zor olurdu. Kaldıki 6000 TL aldığınız makinede 8 GB RAM ve 1 TB disk olacaktı. Görünürde sıkıntıları, uyku moduna geçememesi ve HDMI üzerinden ses taşımaması. Bunun dışında bir eksisini göremedik. Hız olaraksa önceki Mac bilgisayarımız Imac 20″ (C2Duo 2.1 işlemcili 3 GB RAM, beyaz kasa) makineye en az 4-5 kat fark atıyor. Uyku modu açılış ve kapanış 10 sn civarında olduğu için çokda gerekli değil benim için. Bir diğer eksik BootCamp çalışmaması. Chimera sayesinde farklı bir disk takıp Windows Boot yapılabilir sanırım. Airplay desteği olmaması. (Bunu AirParrot uygulaması çözüyormuş. Henüz denemedim.)

  by_yup, FreeD0m, Justice ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

  http://www.appleyardim.org/image.phptype=sigpic&userid=2649&dateline=13748750 70 2. iPhone Ekran Değişimi Fiyatları

 3. #2
  by_yup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 20.12.12

  Beğeni : 7736

  Mesajlar : 14.463

  Kardeşim ellerine emeğine sağlık çok faydalı bir konu olmuş gerçekten
  FurkanARDA bunu beğendi.


  Sadece vip üyelere özel mesaj ile destek verimektedir.
 4. #3
  FurkanARDA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 15.04.13

  Cihaz : iPhone 4S

  Beğeni : 2165

  Mesajlar : 3.845

  Rica ederim usta

  http://www.appleyardim.org/image.phptype=sigpic&userid=2649&dateline=13748750 70 5. #4
  KemalALKIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 07.08.13

  Cihaz : iPhone SE

  Beğeni : 431

  Mesajlar : 631

  Eline sağlık.
  by_yup ve FurkanARDA bunu beğendiler.
  Ryzentosh User

 6. #5


  Üyelik Tarihi : 18.12.13

  Cihaz : iPhone 5S/FU

  Beğeni : 20

  Mesajlar : 26

  cok guzel bir paylasim elinize saglik.
  KemalALKIN bunu beğendi.

 7. #6
  kaskelli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 19.04.13

  Cihaz : iPhone 6S

  Beğeni : 99

  Mesajlar : 73  Bir haftadir siparislerini vermistim bekliyordum enson islemci bugun elime ulasti heyecanla kasaya dizdim kemal abinin tavsiyesi ile aitkos ml3u indirip trasnmac ile usb ye yuklemistim kurulum 10 ila 15 dakika arasi suruyor basarili bi sekilde kurulum bitti dedigi halde tekrar flasla boot edip hdd uzerinden actigimda elma da kaliyor dairesel donus saatlerce suruyor nerde bi yanlis yapmis olabilirim yazilanlari birebir uyguluyorum ama bazi resimler gorunmuyor


  iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

 8. #7
  kaskelli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 19.04.13

  Cihaz : iPhone 6S

  Beğeni : 99

  Mesajlar : 73

  İslemci i7 3770
  Ga z77 ds3h
  8 gb ram
  1 tb western digital
  1 tb samsung sata
  Ben sistemi 1 gb lik westerne kuruyorum acaba sorun ondan mi kaynaklaniyor
  Ssd daha ulasmadi elime heyacan yapip kurdum ama kursagimda kaldi


  iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

 9. #8
  kaskelli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 19.04.13

  Cihaz : iPhone 6S

  Beğeni : 99

  Mesajlar : 73

  1 tb lik demek istemistim 1 gb demisim ekran karti takmadim


  iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

  sonunda kurulumu zahmetsizce becerebildim
  Konu kaskelli tarafından (23.01.14 Saat 03:48 ) değiştirilmiştir.

 10. #9
  drjacob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 14.07.13

  Cihaz : iPhone X

  Beğeni : 1084

  Mesajlar : 2.213

  os x mavericks 10.9.2 kurulum öncesi iyi oldu bu konu sağol
  ...

 11. #10
  icsn17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik Tarihi : 04.12.13

  Cihaz : iPhone 5S

  Beğeni : 54

  Mesajlar : 343

  Teşekkürler çok güzel anlatım olmuş

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20.'ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.'cü maddesinin (2).'ci fıkrasına göre kendi konularından kendileri sorumludur. AppleYardim.Org hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetleri iletişim bölümünden yönetimle iletişime geçilmesi halinde AppleYardim.Org yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve sizlere geri dönüş yapılacaktır.
Sitemizle ilgili merak ettikleriniz ve iletişim için buradan bize mail gönderebilirsiniz.
Bizi Takip Edin