Apple Music, özellikle Spotify’ın en büyük rakiplerinden. Ve Apple Music, yapılmayanı yaparak üçüncü parti uygulamalara destek vermeye başladı.

Yeni API yayımlandı
iTunes’un kendi sitesinde yer alan bilgilere göre, iOS 9.3 için Apple Music API yayınlandı. Apple Music API, geliştiricilerin Apple Music’in üyeleri için oynatma ve diğer seçenekleri kontrol edebilmesini sağlıyor. Bunun yanında geliştiriciler için yeni özellikler de getirildi.

Geliştiricilerin bilgileri genişledi
Örneğin, geliştiriciler kullanıcının üye olup olmadığını, kullanıcılarının hesaplarının hangi ülke tabanlı olduklarını görebiliyorken, oynatma listesi düzenlemelerini yapabiliyor ya da şarkı ID’sine göre bir sonraki şarkının ne olacağını seçebiliyorlar.

Apple Music geliştiricileri için yayımlanan API için Apple’ın öngördüğü bazı kısıtlamalar ve kurallar da bulunuyor.

Gelir modeli tasarlandı
Çin, Japonya ve Rusya’nın da bulunduğu 113 ülkede hizmet veren Apple Music, ayrıca affiliate yani komisyoncu programı da sunuyor.

Geliştiricilerin kendi uygulamalarının kullanıcıları eğer Apple Music üyesi iseler, geliştiricilerin bu programa katılma şansı da bulunuyor.

Eğer kullanıcınız, Apple Music üyesi değilse onun üye olmasını sağlayabilirsiniz. Komisyoncu programlarında gelir elde edebilmenin tek yolu, kaydolan kullanıcının Premium üyelik için deneme sürecini başlatması olacak.
kaynak : sdn